FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat olan FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON, bağırsakları hareketlendirir ve bunun neticesinde bağırsak boşaltımını temin eder. Bağırsak temizliğinin sağlanması gerekli görüldüğü vakıalarda, bağırsak ameliyatı ve röntgen incelemelerinde, kolonoskopi (kalın bağırsağın endoskopik olarak incelenmesi) ve rektal tetkik  veya kontrol işlemleri öncesi bağırsakları boşaltmak için uygulanır.

FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bağırsakları hareketlendirir ve bunun neticesinde bağırsak boşaltımını temin eder.
 3. İlacı aldıktan sonra kendinizi hasta hissetmemeniz için, oldukça bol sıvı tüketiniz, Katı yiyecekler yemeyiniz.
 4. Genellikle, ilacı aldıktan yaklaşık 30 dakika içerisinde bağırsak hareketleri başlar ve 6 saate kadar sürebilir.
 5. İlacın kullanılmasından sonra, bağırsak hareketleri bitinceye kadar tuvaletin yakınlarında bulunmalısınız.
 6. Şayet bağırsak hareketlerinde yavaşlama veya çalışmayan ince bağırsağınız varsa veya kalın bağırsağınızda genişleme, vücudunuzda aşırı su kaybı varsa veya kabızlık, iltihaplı bağırsak hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği,  mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya  makat çok dar veya kapalı ise; kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet kalp veya böbrek hastalığınız varsa yada düşük tuz diyeti yapıyorsanız, 65 yaşından büyükseniz veya hastalıklara karşı direnciniz zayıf ise; kullanmadan önce hekimi sorun hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 8. İlk veya ikinci dozu aldıktan sonraki 6 saat içerisinde bağırsak hareketi gerçekleşmemişse, ilacı tekrar kullanmak sakıncalıdır, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. 5 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Doktor tarafından başka biçimde tavsiye edilmediği takdirde 45 ml yarım bardak soğuk su ile karıştırılarak içilir. üzerine 1 bardak soğuk su içilir.
 3. Yataktan kalkıldığında, kahvaltıdan 30 dakika önce veya gece boşaltım için yatarken önerilen doz(45 ml) yarım bardak soğuk suyla karıştırılarak içilir. İyi sonuç alabilmeniz için boş mideye kullanılmalıdır.
 4. Kolonoskopi ve Kolon grafilerinde: saat 19.00′ da 45 ml. yarım bardak soğuk suyla onu takiben ertesi sabah saat 6.00′ da ikinci 45 ml. yarım bardak soğuk suyla içilir.
 5. LAKSATİF(MÜSHİL) OLARAK: Yetişkinler ve 12 yaş ve üzeri  çocuklar: 4 çay kaşığı (20 ml.)
  10-12 Yaş arası çocuklar : 2 çay kaşığı(10 ml.)
  5-10 Yaş arası çocuklar : 1 çay kaşığı(5 ml.)

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı, karın şişliği ve gerginlik hissi, ishal, ürperme, kronik yorgunluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Dibazik Sodyum Fosfat, Monobazik Sodyum Fosfat
Ticari-Jenerik ismi:  FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON

FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

FLEET FOSFO-SODA 90 ml SOLÜSYON Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.