E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat olan  E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman, bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir preparattır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını temin eder. Geçici kabızlığın tedavisi veya bağırsak temizliğinin sağlanmasında etkilidir. Ameliyat öncesi, kadın doğum ünitelerinde doğum öncesi,  röntgen öncesi ve rektumdan yapılacak muayenelerden önce bağırsakların boşaltılmasında uygulanır. 3- 12 yaş arası çocuklarda 67,5 ml lik doz, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda 135 ml lik veya 210 ml lik dozlar kullanılmalıdır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir preparattır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını temin eder.
 3. 3- 12 yaş arası çocuklarda 67,5 ml lik doz, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda 135 ml lik veya 210 ml lik dozlar kullanılmalıdır.
 4. 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 5. Uygulamanın ardından dışkı atılımı sulu olacağından, su kaybını önlemek için bol sıvı alınmalıdır.
 6. Şayet kalın bağırsağınızda tıkanıklık veya aşırı genişleme varsa veya anüste veya rektumda daralma, iltihaplı bağırsak hastalığı, rektal kanama,  konjestif kalp yetmezliği, apandisit, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, düşük tuz diyeti yapıyorsanız veya vücudunuzda aşırı su kaybı varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet kalp veya böbrek hastalığınız varsa yada kontrol altına alınmamış kan basıncı, herhangi bir elektrolit dengesizlik, karında su toplanması veya kolostomi ameliyatı olmuşsanız veya  rektal ülser veya çatlak şikayetiniz varsa, yaşlı veya güçsüz iseniz; kullanmadan önce hekimi rahatsızlıklarınız hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 8. İlacı uyguladıktan sonra, tuvaletin yakınlarında bulunmalısınız.
 9. Beslenme problemi olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.
 10. İlacı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Doktorunuzun önerdiği süreden fazla kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. 14 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 11. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almamalısınız.
 3. 2 pozisyonda da uygulayabilirsiniz. 1. pozisyon; Sola yatılır, dizler sağa doğru bükülür. kollar serbestçe salınır. 2. pozisyon: Diz çökülür. Baş aşağı doğru eğilir ve göğüs ileriye doğru götürülür. 2 pozisyondan herhangi birini seçebilirsiniz.
 4. Koruyucu kapağı çıkarınız. Şişeyi dik tutarak parmakla oluklu şişenin kapağını kavrayırıız. Diğer elle koruyucu kapağı yavaşça çekerek çıkarınız. Şişenin ucunu nazikçe rektuma yerleştiriniz. Ucu rektuma yerleştirirken aşırı kuvvet uygulamayınız. Sıvının neredeyse tamamı boşalana kadar şişeyi sıkınız. Ucu rektumdan çıkarınız ve bağırsak boşaltımı başlayana kadar (2-5 dakika) aynı pozisyonu koruyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı uygularken rektum bölgesinde  kanama olursa derhal ilacın kullanımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz.
 3. Su kaybından dolayı baş dönmesi görülebilir

 

Etken Maddesi: Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat
Ticari-Jenerik ismi:  E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

E.S. ENEMA Tıbbi Laksatif 67,5 ml Lavman Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.