Eritretin Jel (krem)

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit) olan  Eritretin Jel, vücutta iltihap oluşumuna neden olan kimyasalların etkilerini azaltır ve bakterilerin cilt üzerinde yayılmasını engeller. Hafif ve orta şiddetli sivilce (Akne) tedavisinde ve ciltte görülen iltihaplı veya iltihapsız bozuklukların  tedavisinde etkilidir. Komedon (cilt altındaki yağ ile kir tabakasının birleşmesinden meydana gelen siyah noktalar), püstül (içi irinle dolu kabarcık) ve papüllerle (deride küçük, kenarları iyice belli kabartılar) beraber görülen Akne vulgaris (sivilce) tedavisinde uygulanır.

Eritretin Jel Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Hafif ve orta şiddetteki  sivilcelerin (akne vulgaris) tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet, gül hastalığınız veya akut egzama yada ağız çevresinde  cilt iltihabı vakıalarından herhangi biri varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 4. Rüzgar yanığı ve güneş yanığı ciltlerde, enfeksiyonlu, egzamalı, açık yaralı ve  yanık cilt bölgelerinde kullanmak sakıncalıdır.
 5. Ağız, burun ve gözünüze temas ettirmeyiniz.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 7. Tedavi sürecinde güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınmalısınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir, güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 8. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedaviden iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı ve benzeri yan etkilere neden olabilir. Böyle bir durumda ilacın kullanımını azaltabilir veya ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.
 9. Reklam
 10. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri görülmese de, hekimin reçete ettiği sürece kullanmaya devam ediniz. İyileşme belirtilerinin görülmesi  3 ayı bulabilir.
 11. İlacın tam olarak iyi etkilerini görebilmeniz  ve tedavinin olumlu sonuçlanması için  en az 3 ay süre ile kullanınız.
 12. Başlangıç dozu olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra günde 1 kez akşamları  uygulanabilir.
 13. Tedaviniz sürecinde cildinizde kuruma oluşacağından, A ve E vitamini içeren cilt besleyici ve nemlendirici krem kullanınız.
 14. Daha sık ve daha çok kullanımı tedaviden iyi sonuç alınmasını sağlamaz ve ciltte kızarıklık, soyulma, kaşıntı ve benzeri yan etkilere neden olabilir. Böyle bir durumda ilacın kullanımını azaltabilir veya ilacın kullanımına birkaç gün ara verebilirsiniz.
 15. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 16. Hamilelik ve emzirme döneminde hekiminize sormadan kullanılmamalıdır.

Eritretin Jel ‘in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Tedavi edilecek bölgeyi temizleyip ılık su ile durulayınız. Kuruladıktan sonra ilacı parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürerek, hafif hareketlerle masaj yapınız.
 3. Reklam
 4. Başlangıç dozu olarak gün aşırı özellikle gece yatmadan önce tedavi edilecek bölgeye sürünüz ve iyice yediriniz. 3-4 gün sonra günde 1 kez akşamları  uygulanabilir.
 5. İyileşme belirtileri tedavinin 4. ila 8. haftasından sonra görülür.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Tedavi edilen bölgede  tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve batma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Eritromisin, Tretinoin (Retinoik asit)
Ticari-Jenerik ismi:  ERITRETIN  Jel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
SILDEGRA 50 mg Film Tablet
SILDEGRA 50 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Sildenafil sitrat olan SILDEGRA 50 mg Film Tablet , penisteki kan damarlarını gevşeterek, cinsel uyarı sırasında  kan akışını...

AVIL Merhem
AVIL Merhem

  Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?: Etken maddesi Feniramin olan AVIL Merhem, vücutta kaşıntı, kızarıklık ve şişkinliğe neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici...

Kapat