Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Siklofosfamid olan Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon., vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Ek olarak vücudun bağışıklık sistemini de baskılayan bir preparattır. Bağışıklık sistemi vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını temin eder.  Bağışıklık sistemi karaciğer veya böbrek ve benzeri nakil organları reddedebilir veya onlarla da savaşabilir. Bağışıklık sisteminin yeni organlara istilacı ve benzeri davranmasının sebebi budur. Kan kanseri (lösemi); küçük hücreli akciğer kanseri; Ewing tümörü ( Çoğu zaman 20 yaş öncesi ortaya çıkan ve sıklıkla kol ve bacak kemiklerini tutan kötü huylu tümör.); organ nakillerinden sonra vücudun bu organları reddetmesini engellemek; yumurtalık kanseri, testis kanseri, meme kanseri;  iltihaplı eklem romatizması; vücuttaki kan damarlarının duvarlarının iltihaplanması; sedef hastalığı ve eklem iltihabının birarada görüldüğü vakıalar; çizgili kas zayıflığı (miyastenia gravis); iltihabi bir bağ dokusu hastalığı; skleroderma (Cilt altındaki bağ dokunun şişme ve kalınlaşmasının neden olduğu cilt kalınlaşması.); glomerülonefrit ( Bir hastalığa bağlı olarak gelişen böbrek glomerüllerinin iltihaplanması ile ayırt edilen böbrek hastalığı.);  otoimmün hemolitik anemi (Hastanın kendi vücudunun oluşturduğu antikorların, kendi kırmızı kan hücrelerini parçalanması sonucu meydana gelen kansızlık ) tedavisinde uygulanır.

Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücuttaki kanser hücrelerinin gelişimini ve yayılmasını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Ek olarak vücudun bağışıklık sistemini de baskılayan bir preparattır.
 3. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında tecrübeli, nitelikli sağlık çalışanlarının denetimi altında uygulanmalıdır.
 4. İlacın kullanımı sırasında veya tedavi sonrasında bir başka kanserin oluştuğu gözlenmiştir.Doktorunuz ile bu ilacın kullanımından doğacak riskler  ve yararları hakkında ayrıntılı bir biçimde görüşmelisiniz.
 5. Şayet ameliyat olma ve benzeri bir sorun var ise cerrahınıza, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı  tam olarak ne kadar süre kullandığınızı bildirmelisiniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedavi sürecinde böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 7. Sidik torbasının (mesanenin) iltihaplanması, şiddetli kemik iliği fonksiyon yetmezliği, idrar akışının engellenmesi, herhangi bir enfeksiyon (bakteri, mantar, parazit veya virüs enfeksiyonu gibi) varlığı vakıalarında bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 8. Daha önce başka kemoterapi ilaçları ile tedavi görmüş olmak; böbrek üstü bezlerinin aldırılmış olması; ameliyat ihtiyacının olması; iyileşmeyen yaralar; kalp hastalığı öyküsü; karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı: herhangi bir enfeksiyon veya yakın zamanda yapılan bir aşı; kanda düşük seviyede akyuvar veya trombosit (kan tahlili ile tespit edilmiş); kemik iliği problemleri; yakın zamanda x-ışını terapisi görmüş olmak ve benzeri vakıalardan herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacı kullanmadan  önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 9. İdrar torbasında tahrişi engellemek için tedavi sırasında ve tedavi sonrasındaki 48 saat içerisinde bol bol sıvı tüketmelisiniz. Genellikle günde 7 ila 12 büyük bardak sıvı tüketiniz. 2-3 saatte bir idrara çıkarak idrar torbasının boşaltılmasını sağlayınız.
 10. Şayet hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Şayet bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar  verebilir.

 

Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon’nun Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında tecrübeli, nitelikli sağlık çalışanlarının denetimi altında uygulanmalıdır.

 

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Beklenmedik  kanama ve çürük oluşumu, idrar yapmada zorluk, sarılık, ateş , boğaz ağrısı, titreme, kemik iliği fonksiyonlarında azalma (kan tahlilleri tespitlerinde görülen) ve benzeri rahatsızlıklarda tıbbi yardım almak için hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Siklofosfamid

Ticari-Jenerik ismi: Endoxan İnfüzyon İçin Toz İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.