DOBUTASEL 250 mg/20 ml I.V. konsantre infüzyon çözeltisi içeren flakon

Dobutasel Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : İlacın aktif maddesi Dobutamin olan DOBUTASEL I.V. Flakon, etkinliğini kalp kasılmasının azaldığı vakıalarda,  kalp kasının kasılma gücünü arttırmak suretiyle gösterir. DOBUTASEL, kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopati), açık kalp ameliyatları,  kardiyojenik ve septik şokların neden olduğu düşük debili kalp yetmezliği ve kalp krizi vakıalarında, kalpte inotropik etki elde etmek için kullanılmaktadır.

DOBUTASEL 250 mg/20 ml I.V. Flakon Kullananlar için Uyarılar : Bileşimi : Bir flakonda Dobutamin (250 mg) adlı etken madde bulunur. Yardımcı maddeler ise; 4.4 mg Sodyum metabisülfit, enjeksiyonluk su, Sodyum hidroksit veya Hidroklorik asit bileşenlerinden oluşmaktadır. DOBUTASEL, inotropik olarak adlandırılan bir ilaç grubundandır. 

DOBUTASEL 250 mg/20 ml I.V. konsantre infüzyon çözeltisi içeren flakon neye iyi gelir?. …

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, ilaçların yüzde ellisinden çoğu uygun olmayan biçimde reçete edilmekte veya sağlanmakta veyahut satılmaktadır. Hastaların %50’si de ilaçlarını doğru bir biçimde kullanamamaktadır.

Tüm dünyada olduğu ve benzeri ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyuncunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına veya uzamasına, advers olay görülme sıklığının artmasına, tedavi masraflarının artmasına neden olur.

Bu nedenle insanların kendi başına gereksiz kullanımlarını engellemek ve ilaç ısrafını önlemek adına bu ilaç hakkındaki tüm bilgileri vermekten kaçındığımızı, ilaç içeriklerinin, üreticisinin değişebilmesi veya Sağlık bakanlığınca geri çekme uygulamaları ile eşgüdümü sağlamak için bu ilaca ilişkin güncel bilgiyi ilaç üreticisi firmadan edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu ilacı kullananlar veya kullanmak isteyenler neye iyi gaelebileceği, hangi hastalıklara iyi geldiği hakkındaki yorumları aşağıda paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.