PROFENID Ampul

Kullanımı :

Etken maddesi Ketoprofen olan PROFENID Ampul, vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır. Ateş düşürücü etkisi mevcuttur. 15 yaş üzeri ergenlerde ve yetişkinlerde görülen, sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit; yumuşak doku yaralanmaları; tendon iltihabı; iltihaplı eklem romatizması; eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla belirti gösteren eklem iltihaplanması (osteoartroz) vakıalarında; vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese veya torba şeklindeki oluşumların iltihabı (bursit); omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemlerin sertleşmesi, hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolmasıyla ayırt edilen çoğu erkeklerde  görülen romatizmal hastalıkların (ankilozan spondilit)  iltihabi vakıalarında  ve ağrılarında, iltihaba bağlı olmayan romatizma ağrılarında, omuz- kol sendromu, lumbago ve siyatik  ağrılarında ve gut hastalığı sırasında ortaya çıkan ağrıların tedavisinde uygulanır.

PROFENID Ampul Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta  iltihap ve ağrıya neden olan belirli biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap vakıalarında etkili bir preparattır. Ateş düşürücü özelliği de mevcuttur.
 3. Ampul, her 12 saatte bir 100 mg dozunda derin İM enjeksiyon şeklinde uygulanır. Uygulamalar 3 günden fazla sürdürülmemelidir. Belirtilerin iyileşmeye başlamasıyla oral tedaviye geçilmelidir.
 4. Bu ilacın kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak
  Reklam
  üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım sorunlarını arttırmaktadır.
 5. Bypass ameliyatı öncesi ve sonrası bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, ciddi kalp yetmezliği ve Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, ) alerji vakıalarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ve felç , kanama ve pıhtılaşma bozukluğu,geçirmiş olduğunuz  mide ülseri veya mide kanaması  ile kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı, yüksek tansiyon, astım, burunda  polip varlığı, karaciğer  hastalığı, böbrek hastalığı , sigara kullanımı ve benzeri vakıalarda hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme ve benzeri riskler meydana çıkarabilir.Siyah, kanlı  katranımsı dışkı veya kanlı öksürük veya kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Şayet süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi durumu varsa veya laktaz eksikliğiniz veya bağırsaklardan  glukoz, galaktoz emilim yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 10. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 11. Yaşlı yetişkinlerin mide
  Reklam
  ve bağırsaklarla ilgili yan etkilere maruz kalma riski daha fazladır.
 12. Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Emzirme döneminde bu ilacın kullanımı emzirilen bebeğe zarar verebilir, hekiminize sormadan bu ilacı  kullanmak sakıncalıdır.

PROFENID Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Ampul, her 12 saatte bir 100 mg dozunda derin İM enjeksiyon şeklinde uygulanır. Uygulamalar 3 günden fazla sürdürülmemelidir. Belirtilerin iyileşmeye başlamasıyla oral tedaviye geçilmelidir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hepatit, mide ve oniki paramak bağırsağı ülseri, mide ve bağırsaklarda kanama, kansızlık ve benzeri yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Ketoprofen

Ticari-Jenerik ismi: PROFENID Ampul

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
VENIBA 75 mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül
VENIBA 75 mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül

Kullanımı: Etken maddesi Venlafaksin hidroklorür dür. VENIBA 75  mg XR Uzatılmış Salımlı Sert Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyete (endişe,...

Oxilepsi Divitab Film Tablet

Kullanımı: Etken maddesi Okskarbazepin olan Oxilepsi Divitab Film Tablet, istem dışı kasılmalara neden olan  beyindeki uyartıları yavaşlatarak, istem dışı...

Kapat