RABELIS PLUS Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Rabeprazol sodyum, Domperidon olan RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltır, mide ve bağırsaklardaki hareketleri hızlandırarak yiyecek ve asitlerin mide dışına daha çabuk çıkışını temin eder. Eroziv reflü özofajit (mide suyunun yemek borusuna kaçması sonucu yemek borusunda iltihaplanma ve ağrı) tedavisinde, gastro-özofajeal reflü hastalığının belirtilerinin ( mide suyunun yemek borusuna kaçması sonucu mide yanması ve kusma ve benzeri hastalık belirtileri) tedavisinde ve gastro-özofajeal reflü hastalığının uzun süreli (idame) tedavisinde uygulanır.

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltır. Mide asidinin azalması, mide, bağırsak ve yemek borusundaki ülserlerin (peptik ülser) iyileşmesini ve ağrının tedavisini temin eder.
 3. Ciddi bir mide probleminiz varsa veya mide veya bağırsak kanaması geçirdiğinizi düşünüyorsanız veya mide ve bağırsağınızda tıkanma veya hasar olduğunu düşünüyorsanız, RABELIS PLUS’u kullanmak sakıncalıdır.
 4. Prolaktin salgılayan hipofiz tümörünüz (prolaktinoma) varsa veya  ketokonazol, eritromisin, flukonazol, vorikonazol, klaritromisin, amiodaron ve telitromisin ve benzeri ilaçlar alıyorsanız; RABELIS PLUS’u kullanmak sakıncalıdır.
 5. Ciddi böbrek veya karaciğer bozukluğunuz varsa veya Digoksin (kalp tedavisinde kullanılan ilaç) veya ketokonazol (mantar tedavisinde kullanılan ilaç) ve benzeri ilaçlar veya depresyon veya yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, sizde veya ailenizde meme kanseri hikayesi varsa veya mide veya yemek borunuzda tümör varsa; RABELIS PLUS’u kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz, kullandığınız ilaçları bildirmelisiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak RABELIS PLUS’ u hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 8. Mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Şayet göğüs ağrısı veya ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme ve benzeri belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için kullanılmamalıdır.

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile beraber sabahları aç karnına günde 1 kez  almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Enfeksiyonlar, öksürük, yutak iltihabı, nezle, uykuda güçlük, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, vücut ağrısı, sırt ağrısı,  kabızlık ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Rabeprazol sodyum, Domperidon
Ticari-Jenerik ismi: RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül

RABELIS PLUS 20/10 mg Kapsül Kullanma talimatı

RABELIS PLUS 20 10 mg Kapsül Kullanma talimatı

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.