Duoderm Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Salisilik asit, Laktik asit olan  Duoderm Solüsyon, derinin en dış tabakasının soyularak ufak parçalar halinde dökülmesini sağlayan bir preparattır. Nasır ve siğil tedavisinde uygulanır.

Duoderm Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Derinin en dış tabakasının soyularak ufak parçalar halinde dökülmesini sağlayan bir preparattır. Nasır ve siğil  tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet böbrek hastası iseniz bu ilacın kullanımı size uygun olmayabilir veya tedavi boyunca doz ayarlamalarına veya doktor denetimine ihtiyacınız olabilir.
 4. Şeker hastalığınız, dolaşım bozukluğunuz ve sinirlerde meydana gelen hasar sonucu kollarda ve bacaklarda uyuşma ve zayıflık varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacı yüz, göz, ağız, burnun iç yüzeyi, cinsel organlar üzeri ve çevresindeki bölgelerde ve koltuk altı ve benzeri kıvrımlı alanlarda kullanmak sakıncalıdır.
 6. Benler, doğum lekeleri veya üzerinde tüy belirmiş kırmızı uçlu veya belirsiz renkli siğillerde kullanmak sakıncalıdır.
 7. Açık yaralı ciltlere, kuru, çatlak, iltihaplı, tahriş olmuş veya bütünlüğü bozulmuş ciltlere veya rüzgar ve güneş yanığı oluşmuş ciltlere bu ilacı uygulamayınız. Şayet ilaç kazara bu bölgelerden herhangi birine uygulandı ise bol su ile 15 dakika boyunca uygulanan yeri yıkayınız.
 8. İlacınızı oda sıcaklığında muhafaza ediniz. Nemden ve sıcaktan uzak tutunuz. Kullanmadığınız zaman şişenin ağzını sıkıca kapatınız. İlacın aşırı derecede yanıcı olmasından dolayı soba ve diğer ısı kaynaklarından uzak tutunuz. İlaç kullanımı sırasında sigara içmeyiniz.
 9. Tedavi süresi 12 haftayı bulabilir. Siğil veya nasır tamamen temizlenene kadar tedaviye devam ediniz. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen  12 haftadan sonra  bir iyileşme görülmez ise hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Duoderm Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı uygulamadan önce nasır veya siğil bulunan bölgeyi en az beş dakika sıcak suda bekletiniz. Daha sonra temiz bir havlu ile kurulayınız.
 3. İlacı siğil için kullanıyorsanız, siğilin çevresindeki normal deriye temas ettirmeden ince bir film tabakası halinde siğilin üzerine uygulayınız ve kurumasını bekleyiniz. Uyguladığınız bölgeyi temiz bir flasterle kapatabilirsiniz.
 4. İlacı nasır için kullanıyorsanız, nasırın çevresindeki normal deriye temas ettirmeden ince bir film tabakası halinde nasırın üzerine uygulayınız ve kurumasını bekleyiniz. Nasır rahatlıkla sökülünceye kadar ilaç uygulamasını sürdürünüz.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Salisilik asit, Laktik asit

Ticari-Jenerik ismi: Duoderm Solüsyon

Duoderm Solüsyon Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Duoderm-Solüsyon-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.