ASVEGA Efervesan Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Asetilsalisilik asit, C vitamini olan ASVEGA Efervesan Tablet, vücutta iltihaba, ateş ve ağrıya neden olan biyolojik etmenleri  azaltmaya yararlı  ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır.  Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, ateşli hastalıklar,  grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli vakıalar, kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, romatizmal ağrılar ve sinirsel ağrılar ile ilgilidir.

ASVEGA Efervesan Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, ateşli hastalıklar,  grip ve soğuk algınlığına bağlı ağrı ve ateşli vakıalar, kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, romatizmal ağrılar ve sinirsel ağrılar ile ilgilidir.
 3. Bu ilaç bazen kalp krizi, felç, göğüs ağrısı, anjin iyileştirilmesi veya önlenmesi için uygulanır. Bu ilacı, kalp ve kan damarları ile ilgili vakıalar için kullanılıyorsa, doktor denetimi altında kullanılmalıdır.
 4. İlacı kullanırken kahve telvesi ve benzeri kusma, siyah-kanlı, katramsı dışkılama ve benzeri mide kanaması belirtileri olursa ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 5. Şayet herhangi bir ameliyat geçirme sorun var ise ameliyat zamanı gelmeden önce bu ilacı kullandığınızı hekiminize söyleminiz gereklidir. Doktorunuz bir süreliğine ilacınızı kullanmanızı durdurabilir.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol mide kanaması riskinizi arttırabilir.
 7. Bu ilaç ateşi olan çocuk veya ergenlik dönemindeki gençlere özellikle grip veya su çiçeği rahatsızlıkları varsa verilmemelidir.
 8. Hemofili (kanama düzensizliği) hastalığınız varsa veya yakın geçmişte mide veya bağırsak kanaması öyküsü veya ilaca karşı bir alerji durumu var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 9. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kanama veya kan pıhtılaşma bozuklukları, astım, mevsim alerjisi, burunda polip varlığı, gut hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, geçmişte yaşanmış mide veya oniki parmak bağırsağı ülseri, geçmişte yaşanmış mide veya bağırsak kanaması, adet dönemi dışında meydana gelen rahim kanaması gibi rahatsızlıklarınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 10. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ASVEGA Efervesan Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her tabletini bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Mide tahrişlerini azaltmak için yemekle beraber almanız gerekir.

 Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanama zamanının uzaması,  kulak çınlaması ve geçici işitme kaybı gibi yan etkilerde, ilacın kullanımını durdurup acil yardım için  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Asetilsalisilik asit, C vitamini

Ticari-Jenerik ismi: ASVEGA Efervesan Tablet

 

C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ İÇİN HEMEN OKUMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.