Ursofalk Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

İlacın etken maddesi Ursodeoksikolik asit olan Ursofalk Kapsül, bağırsakta kolesterol emilimini, safraya kolesterol atılımını ve bağırsakta kolesterol sentezini azaltır. Safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda, çapı 15 mm’den küçük, radyoopak olmayan kolesterol safra taşlarının eritilmesinde, safra kesesi ameliyatlarından sonra safra kanalında kalan taşların eritilmesinde , safra reflüsüne bağlı gastrit tedavisinde ve Primer Biler Siroz’da (I.-II. evre) karaciğer fonksiyonlarının ve hastalık belirtilerinin tedavisinde uygulanır.

Ursofalk Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Etken maddesine (Ursodeoksikolik asit) alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 2. İlacı kullanmaya başlamadan önce hamilelik şüphesi var ise  hamilelik testi yaptırınız. Hamilelik boyunca bu ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.
 3. İlacın etkisi ve tedavi durumunu öğrenmek için doktorunuz sizden çeşitli tahliller ve testler yaptırmanızı isteyebilir.
 4. Kolestiramin,koletipol ve alüminyum içeren antiasitlerle beraber kullanmak sakıncalıdır. Antiasitlerle beraber kullanıldığında bu ilacın etkinliği azalır.
 5. İlac 34 kilodan az olan çocuklar için uygun değildir.
 6. Safra kesesinde veya kısa sürede gelişen safra iltihaplanmaları durumunda bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 7. Şayet safra yolları tıkanıklığınız, 2 cmden daha büyük taş veya safra kesesinin yarıdan fazlasının taşla kaplanması veya iltihaba bağlı bağırsak rahatsızlıklarınız varsa ilacı kullanmadan önce hekiminize bunları belirtiniz..
 8. Hamilelik ve emzirme döneminde bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Ursofalk Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir. Mide tahrişini önlemek için yemeklerle beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve dışkıda yumuşama ve benzeri yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Ursodeoksikolik asit

Ticari-Jenerik ismi: Ursofalk Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.