Diovan Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Valsartan olan Diovan Film Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacı olup,

Diovan Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarının daralmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacı olup,
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durum böbrek yetmezliğine neden olabilir. Şayet halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla beraber mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 6. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol ile beraber alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır. .
 8. Şayet vücuttan su kaybı, böbrek, karaciğer,  konjestif kalp yetmezliği ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.  İlacı  güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. Tansiyonunuzun kontrol altına alınması 2 ila 4 hafta sürebilir. Şayet bu süreniz sonunda durumunuzda iyileşme görülmüyorsa hekiminize başvurmalısınız.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 

Diovan Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile aç karnına veya yemek sırasında  almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Göğüs ağrısı, kalp atışlarında hızlılık, bayılma hissi  gibi  yan etkiler görüldüğünde hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Valsartan

Ticari-Jenerik ismi: Diovan Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.