ACULAR LS Steril Göz Damlası

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   Ketorolak Trometamin olan  ACULAR LS Steril Göz Damlası, iltihaba ve ağrıya neden olan biyolojik faktörleri gideren, ağrı kesici ve iltihap önleyici bir preparattır. Saman nezlesi olan hastalarda gözdeki alerjik belirtilerin (gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma gibi) tedavisinde ve göz ameliyatlarından sonra iltihaplanmanın önlenmesinde uygulanır.

ACULAR LS Steril Göz Damlası Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu, varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Saman nezlesi olan hastalarda gözdeki alerjik belirtilerin (gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma gibi) tedavisinde ve göz ameliyatlarından sonra iltihaplanmanın önlenmesinde uygulanır.
 3. Şayet şeker hastalığınız veya göz tansiyonunun (glokom) varsa veya kuru göz sendromu, son zamanlarda göz ameliyatı olduysanız bu ilacı kullanmadan önce hekiminize hastalığınız hakkında bilgi veriniz.  İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Şayet herhangi bir kanama ve kan pıhtılaşma bozukluğunuz varsa ve  varfarin Coumadin kullanıyorsanız, ACULAR LS Steril Göz Damlasını kullanmadan önce hekiminize bilgi veriniz.
 5. Göz tansiyonunuz varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Kontakt lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı yumuşak kontakt lenslerin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 7. İlacı  yüksek dozlarda ve daha uzun süre kullanmak, gözlerinizde oluşabilecek yan etkileri arttırabileceğinden hekimin önerdiği dozda ve süre boyunca kullanınız.
 8. İlacı sadece hasta olan gözünüze uygulayınız.
 9. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Şayet damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara neden olabilir.
 10. Doktorunuz reçete etmedikçe, diğer bir göz damlası kullanmak sakıncalıdır.
 11. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine  kullanımı ve benzeri dikkat gerektiren akviteler için, görmenizin netleşmesini bekleyiniz.
 12. Bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 13. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

ACULAR LS Steril Göz Damlası’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı sadece hasta olan gözünüze uygulayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1.  Gözlerde geçici yanma, batma, ağrı, kaşıntı, göz kuruluğu, göz yaşarması, göz kapaklarında şişme, ve baş ağrısı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Ketorolak Trometamin

Ticari-Jenerik ismi: ACULAR LS Steril Göz Damlası

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.