Kordexa Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi  Deksametazon olan  Kordexa Tablet, vücutta iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir preparattır. Kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar (iltihaplı eklem romatizması gibi.), aynı zamanda birden fazla sayıda istemli kasın iltihaplanması, deri hastalıkları, göz hastalıkları ( göz sinirlerinin iltihabi durumu), mide ve bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, crohn hastalığı), alerjik hastalıklar, kalp ve damar hastalıkları (miyokard infarktüs sonrası sendromu), Besnier-Boeck-Schaumann hastalığı, Polyarteritis nodosa,  enfeksiyon hastalıkları (milliyer tüberküloz), kan ile ilgili bozukluklar (kan kanseri), solunum sistemi hastalıkları (bronşiyal astım, aspirasyon pnömonisi) ‘ nın tedavisinde uygulanır.

Kordexa Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta iltihaba sebep olan maddelerin salınımını engelleyen bir preparattır. Bağışıklık sistemi ile ilgili çeşitli rahatsızlıklar; vücuttaki iltihabi hastalıklar; iltihabın azaltılması  ve kan ile ilgili bozukluklar ile ilgilidir.
 3. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, gözünüzde uçuk yarası, kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz veya canlı aşı yaptırma sorun varsa  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ek olarak son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gereklidir.
 5. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Çünkü aşılar bu ilaçla beraber kullanıldığında yeterli etkiyi göstermeyebilir.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 7. Reklam
 8. Çocuklarda bu ilacın kullanımı gelişimi etkileyebilir. Çocuğunuz bu ilacı kullanırken normalden daha yavaş geliştiğini gözlemliyorsanız durumu hekiminize bildirmelisiniz.
 9. Hasta veya enfeksiyonlu kişilerden uzak durunuz. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınmalısınız. Şayet bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz. Bu hastalıklara maruz kalmak ölümcül sonuçlar doğurabilir.
 10. Şayet osteoporoz,  mide ülseri, ülseratif kolit veya divertikülit, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte sıtma öyküsü, karaciğer hastalığı (siroz gibi), böbrek hastalığı, herhangi bir tiroid bozukluğu, göz tansiyonu (glokom) hastalığı veya katarakt, gözlerde uçuk enfeksiyonu, diyabet (şeker hastalığı), tüberküloz (verem),  depresyon veya ruhsal hastalık, yüksek tansiyon (hipertansiyon), herhangi bir kas bozukluğu ve benzeri hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere  gereksinim duyabilirsiniz.  İlacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir.
 11. Hamilelik  döneminde kullanılıp kullanılmayacağı bir belirlilik kazanmamıştır. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

 Kordexa Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile beraber  almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Reklam
 3. göz tansiyonu, görme problemleri, konjestif kalp yetmezliği, pankreatit (mide üst bölgesinden arkaya doğru yayılan ciddi bir ağrı, mide bulantısı ve kusma, hızlı kalp atışları), ağır depresyon, anormal düşünceler veveyavranışlar, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), şişlik, ani kilo alma, tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, bulanık görme, kulaklarda vızıltı, kaygı, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışları, ani hastalık nöbeti),  kemik erimesi, kas kitlesi kaybı, çocuklarda büyüme-gelişme geriliği ve benzeri yan etkilerden herhangi birine sahipseniz acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Deksametazon

Ticari-Jenerik ismi: Kordexa Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
LEFOSIN Film Tablet
LEFOSIN Film Tablet

Kullanımı: Etken maddesi  Levofloksasin olan LEFOSIN Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele eden antibiyotik bir preparattır. Solunum yolu (bronşit, toplum kökenli zatürre,...

Borneral Film Tablet
Borneral Film Tablet

Kullanımı: Etken maddesi Ornidazol olan Borneral Film Tablet, vücuttaki bakteriler ve parazitlerle mücadele ederek , bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi...

Kapat