Dermatop Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Prednikarbat olan Dermatop Merhem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, iltihap ve alerji giderici, kaşıntı önleyici bir preparattır. Vücudun dış yüzeyinin kortikosteroid ile tedavi edilmesini gerektiren deri hastalıkları ve küçük çocuklarda görülen deri hastalıklarının tedavisinde uygulanır.

Dermatop Merhem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini gideren, kaşıntı önleyici bir kremdir.
 3. Şayet mantar hastalığınız, tüberküloz (verem), frengi (sifiliz), ağız çevresinde kırmızı kabarcıklar ile beraber görülen iltihabi bir deri hastalığı veya gül hastalığınız (rozase), bakteri veya virüs enfeksiyonunuz (su çiçeği gibi)  varsa, bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.
 4. Şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.  Çünkü bu tür ilaçlar kandaki ve idrardaki şeker seviyesini yükseltebilir.
 5. Doktora sormadan çocuklarda bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Çocuklar bu ilacın yan etkilerine karşı daha hassastır. Çocuklarda uzun süre kullanıldığında gelişim geriliği gözlenebilir.
 6. İlacı uygulamaya başladıktan iki hafta  içinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse veya daha da kötüleşirse acil olarak hekiminize başvurmanız gereklidir.
 7. Bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra mantar, bakteri veya virüs enfeksiyonu belirtileri görülürse derhal hekiminize bildiriniz. Doktor gözetiminde uygun ilaç iyileştirilmesine başlamalısınız.
 8. Şayet enfeksiyona karşı ilaç kullandığınız halde belirtilerinizde bir iyileşme veya enfeksiyonda bir genişleme görülürse ilacın alımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. İlacı, yüzünüze uyguluyorsanız, gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 10. İlacı  uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz.Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.
 11. İçeriğinde bulunan mineral yağ nedeniyle prezervatifin yırtılmasına veya sızıntı oluşumuna neden olabileceğinden ilacı prezervatifin temas ettiği yüzeylerde kullanırken, ilaç ile prezervatifin temasından kaçınmalısınız.
 12. Bebek ve küçük çocuklarda, aralıksız olarak 4 haftadan fazla kullanmak sakıncalıdır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamileliğin ilk üç ayında geniş deri alanlarına uygulamaktan kaçınmalısınız. Ancak çok gerekli görüldüğü takdirde küçük deri alanlarına uygulayabilirsiniz. Emzirme döneminde meme başı etrafına uygulanmamalıdır.

Dermatop Merhem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Merhemi  tedavi edilecek bölgeye ince bir film tabakası  halinde uygulayınız ve  hafif hareketlerle sürünüz. Merhemi uyguladığınız cilt bölgesini kesinlikle bandajlamayınız, rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Şayet bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Deride yanma hissi ve kuruluk ve benzeri yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Prednikarbat

Ticari-Jenerik ismi:  Dermatop Merhem

 Dermatop Merhem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Dermatop-Merhem-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.