DANİTRİN FORTE Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Meprobamat, Pentaeritritol tetranitrat olan DANİTRİN FORTE Tablet, damar çapının genişlemesini sağlayan kalp hastalıkları ile ilgili bir preparattır. Ek olarak, kalp rahatsızlıklardan dolayı  görülen ağrıların tedavisine yardımcı olur. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma neticesinde kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) ve koroner spazm ile beraber görülen kalp hastalıkları tedavisinde uygulanır

DANİTRİN FORTE Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma neticesinde kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) ve koroner spazm ile beraber görülen kalp hastalıkları tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet epilepsi (sara) satısı iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz.  Çünkü nöbetlere yol açabilir, ilacın kesilmesi halinde ise  istem dışı kasılmalar görülebilir.
 4. İlacın kullanımını  öncelikle hekiminize sormadan bırakmamalısınız veya doz atlaması yapmayınız. ilacı birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi sorunlara sebep olur, hastalığınız daha da kötüleşebilir.
 5. Şayet karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, ileri derecede kansızlık, göz tansiyonu, kafa travması veya beyin ile ilgili kanama, kısa süre içinde gelişen intermittent porfiri, ilaç bağımlılığına yatkınlık ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Bu ilacı kullanırken araç ve makine kullanmaktan kaçınmalısınız.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol kullanımayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
 8. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

DANİTRİN FORTE Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, görme bozukluğu, uyku hali,  düşük kan basıncı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi:  Meprobamat, Pentaeritritol tetranitrat

Ticari-Jenerik ismi: DANİTRİN FORTE Tablet

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.