CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Valsartan, Hidroklorotiyazit olan CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet, yüksek kan basıncını düşürücü ve idrar söktürücü bir preparattır.  Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece kan damarları genişler ve kan basıncı düşer. İdrar söktürücü etkisiyle de idrar atılımını arttırarak vücuttaki fazla tuz ve su miktarını düşürür. Bu durum, uzun süreli kullanımda kan basıncını düşürmeye ve kontrol altına almaya yardımcı olur. Yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı)  tedavisinde uygulanır.

CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. CERACARD PLUS 160/25 mg, yüksek kan basıncını düşürücü ve idrar söktürücü bir preparattır.
 3. Şayet şiddetli karaciğer hastalığınız varsa  veya safra yollarında tıkanıklık veya şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa veya vücudunuz idrar üretmiyorsa; CERACARD PLUS 160/25 mg ‘i kullanmadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı bildirmelisiniz.
 4. Şayet potasyum düzeyini arttıran ilaçlar kullanıyorsanız veya kanınızda sodyum, potasyum veya magnezyum düzeyi  düşükse veya kalsiyum düzeyi yüksekse, ciddi kalp hastalığınız varsa veya kalp krizi geçirdiyseniz, böbrek arter damarınızda daralma varsa veya böbrek nakli geçirdiyseniz, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu meydana gelen hastalık) hastalığınız,  böbrek veya karaciğer hastalığınız, diyabetiniz  varsa, kanınızdaki ürik asit, kolesterol veya trigliserit düzeyleri yüksekse, alerji durumu veya astımınız varsa; CERACARD PLUS 160/25 mg ‘i kullanmadan önce hastalığınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Reklam
 6. Tedavi süresi esnasında görme azalması veya gözlerinizde ağrı oluyorsa; bu belirtiler göz içi basıncın artmasıyla alakalıdır. Hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından ve solaryum ve benzeri yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacın kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 10. Tedavi süresi esnasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine neden olabilir.
 11. Kullanım seyrek de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. CERACARD PLUS 160/25 mg18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız CERACARD PLUS 160/25 mg ‘i kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve  kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Aç karnına veya besinlerle beraber alınabilir.
 3. Reklam
 4. İlacınızı her gün aynı saatte, tercihen sabahları almanız önerilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanda lipid (yağ) düzeyi artışı, ürik asit düzeyi artışı, kanda magnezyum düzeyi azalması, kanda sodyum düzeyinin normalin altına düşmesi, ereksiyon sağlanamaması veya sürdürülememesi, baş dönmesi, ayakta dururken baygınlık, hafif bulantı, kusma, iştah azalması ve kurdeşen yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Hidroklorotiyazit, Valsartan
Ticari-Jenerik ismi: CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet

CERACARD PLUS 160/25 mg Film Tablet kullanma talimatı

CERACARD PLUS 160-25 mg Film Tablet kullanma talimatı

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
LOCODERM Merhem
LOCODERM Merhem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi  Hidrokortizon 17- bütirat olan LOCODERM Merhem, bazı cilt hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık ve derinin pullanması ve benzeri belirtileri...

Glumikron 80 mg Tablet
Glumikron 80 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? : Etken maddesi Gliklazid olan Glumikron 80 mg Tablet, insüline bağımlı olmayan (diyabet Tip 2) hastaların kandaki şeker seviyesini...

Kapat