AVODART Yumuşak Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Dutasterid olan AVODART Yumuşak Kapsül, prostat büyümesine neden olan kanda bulunan dihidrotestosteron (DHT) adlı hormonun üretimini azaltarak, büyümüş olan prostatın küçülmesini ve prostata bağlı şikayetlerin rahatlatılmasını temin eder. Prostat bezinin iyi huylu büyümesi (benign prostat hiperplazisi), aşağı idrar yolunu sıkıştırarak, idrar yapma zorluğu (idrar akış kuvvetinin azalması), kesik kesik idrar yapma, idrar torbasının (mesane) tamamen boşaltılamadığı hissi, idrarın damla damla gelmesi, özellikle geceleri sık idrara çıkma ve idrar sıkışması gibi rahatsızlıklara sebep olur. AVODART Yumuşak Kapsül, vücutta bulunan dihidrotestosteron (DHT) adlı hormonun üretimini azaltarak iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde ve prostata bağlı rahatsızlıkların hafifletilmesinde uygulanır. Ancak prostat büyümesi uzun süredir varsa, boyutlarının küçültülmesi ve rahatsızlıkların tedavisi zaman alabilir. Şikayetlerde düzelme belirtilerinin görülmesi  3 ila 6 ayı bulabilir.

AVODART Yumuşak Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta bulunan dihidrotestosteron (DHT) adlı hormonun üretimini azaltarak iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde ve prostata bağlı rahatsızlıkların hafifletilmesinde uygulanır.
 3. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için prostat hastalığınızı  düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşmeler görseniz de, ilacınızı hekimin önerdiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Bazı erkeklerde iyileşme belirtileri hemen görülse de, bazı erkeklerde iyileşme belirtilerinin görülmesi 3 ila 6 ayı bulabilir. Tedavi en az 6 ay sürdürülmelidir.
 5. İlaç kesinlikle kadınlar veya çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Tabletlerin kadınlar veya çocuklar tarafından ellenmesine izin verilmemelidir. Çünkü  temas halinde cilt tarafından emilebilir.
 6. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Şayet ağır karaciğer hastalığınız  varsa  veya prostat kanseri  iseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

AVODART Yumuşak Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber almanız gerekir. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Günlük doz 1 tablettir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Boşalma problemleri, iktidarsızlık ve seks isteğinde azalma yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi: Dutasterid

Ticari-Jenerik ismi: AVODART Yumuşak Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.