XANAX 0,5 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Alprazolam‘ dır. XANAX 0,5 mg Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici  bir preparattır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozukluğu belirtilerinin  kısa süreli tedavisinde ve şiddetli endişe, kaygı, gerginlik durumu (anksiyete bozukluğu)  ve panik bozuklukların tedavisinde uygulanır.

Xanax 0,5 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen, sakinleştirici ve uyku verici  bir preparattır.
 3. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Ciddi karaciğer fonksiyon bozukluğunuz veya astım, amfizem, bronşit, KOAH gibi solunum yolu sorunlarınız  varsa veya uyku apnesi veya kasların çok zayıf ve yorgun olmasına sebep olan miyastenia gravis hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Şayet geçmişte uyuşturucu veya alkol bağımlılığı geçmişiniz veya depresyon teşhisi veya intihar düşünceleri/davranışları  geçmişiniz varsa; bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Aksi takdirde yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. Kullanımını  yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 7. İlacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. Özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 8. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz sürecinde doktor ile düzenli olarak görüşünüz.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç veya makine kullanmak gibi zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 10. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Xanax Tablet başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) XANAX‘ın etken maddesi olan Alprazolam’ın neden olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.
 12. Tedavi süresi esnasında alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol ilacın etkisini arttırmaktadır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Hamileyken kullanımı bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve  emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Xanax 0,5 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uyku, uykululuk hali, baş ağrısı, sersemlik, yorgunluk, huzursuzluk, iştah azalması, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kabızlık, görmede bulanıklık, kaslarda güçsüzlük ve halsizlik, dikkat bozukluğu ve hafıza bozukluğu, konuşmada bozukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

XANAX 0,5 mg Tablet’in İlaç Etkileşimleri

Xanax Tablet başka ilaçlarla etkileşime geçebilir. Şayet düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan herhangi birini   kullanıyorsanız ( uyku hapları, kas gevşeticiler, soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesiciler,  nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçları) XANAX‘ın etken maddesi olan Alprazolam’ın neden olabileceği uykulu durumun etkisini daha da artırabilir.

Şayet şu antidepresanlardan birini kullanıyorsanız mutlaka Xanax Tablet (Alprazolam) kullanmadan önce hekiminize bildiriniz:

 • Antidepresan İlaçlar :

Deprenil, İnsomin, İnsidon ( Etken maddeleri: opipramol hidroklorür )

Prozac, Depset, Depreks, Fulsac ( Etken maddeleri: fluoksetin )

Cipralex, Eslorex ( Etken Maddeleri: essitalopram )

Seralin, Lustral, Misol ( Etken maddeleri: Sertralin )

Fluvamteva, Faverin ( Etken maddeleri: Fluvoksamin maleat )

Xetanor, Noktürn, Paxil ( Etken Maddeleri:  paroksetin )

 • Doğum Kontrol Hapları :

Myralon, Yasmin, Yazz24+4, Jerbera ( Daha fazlasına bakmak için: etinil estradiol, drospirenon )

Norlevo, Miranova ( Etken maddeleri: Levonorjestrel )

 Xanax Tablet ( Alprazolam ) daha fazla ilaçla etkileşime geçebilir, yukarıdaki doğum kontrol hapları ve antidepresanlar listesi alprazolamla etkileşime geçen ilaçlardan sadece bazılarıdır. Lütfen xanax kullanmadan önce hekiminize hangi ilaçları kullandığınızı bildirmelisiniz.

XANAX Tablet Soru Cevap:

Emzirme ve Gebelik dönemlerinde Xanax Tablet (Alprazolam) Kullanılır mı?

Gebelik döneminde Xanax Tablet – Alprazolam –  kullanmanız tavsiye edilmez, çünkü kullanımı sonucu doğumsal sorunlara neden olabilir. Şayet hamilelik dönemindeyseniz, mutlaka hekiminize danışmakta fayda vardır. Xanax’ın etken maddesi olan alprazolam anne sütüne geçebilmektedir, bebek emzirme sonucu bu bebeğe zararlı olabilmektedir. Şayet bebek emziriyorsanız mutlaka ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır.

Xanax Tablet kullandıktan sonra araç veya makine uygulanır mı?

Etken maddesi, düşünce ve tepkilerinize etki eder. Bu nedenle araç veya makine kullanmanız tavsiye edilmez.

Xanax Tablet Fazla doz aldım ne yapmalıyım?

Şayet fazla doz aldığınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden en yakın acil servise gidiniz. Alprazolam’ın fazla doz alımı neticesinde bilinç bulanıklığı, koma, bayılma, aşırı halsizlik, güçsüzlük, baş dönmesi meydana gelebilir.

Xanax Tablet Kilo Yapar mı?

Xanax Tablet iştah değişikliğine neden olabilir, bunun neticesinde kilo alabilirsiniz.

Xanax Tablet Bağımlılık Yapar mı?

Yeşil reçete ile alınan bir çok Anksiyolitik-anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar- ilaç gibi, Xanax Tablet’in uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanımı bağımlılık yapabilmektedir. Lütfen xanax kullanırken hekimin yönergelerinin dışına çıkmayınız.

Xanax ile Alkol alınmasında bir sakınca var mı?

Xanax Tablet kullanırken mutlaka alkol almaktan kaçınmalısınız, çünkü alkol alprazolam’ın etkilerini artıracaktır.

Etken Maddesi: Alprazolam

Ticari-Jenerik ismi:  Xanax 0,5 mg Tablet

XANAX 0,5 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.