TOLVON Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Mianserin hidroklorür olan TOLVON Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon sırasında, beyindeki kimyasal maddelerdeki eksiklikleri gidererek, beynin yeniden normal çalışmasını temin eder. 18 yaş üstü  hastalarda ilaç iyileştirilmesi gerektiren depresif bozukluklarda, depresyon belirtilerinin  tedavisinde uygulanır. İlacın iyi etkilerini fark edebilmeniz 2 ila 4 haftayı bulabilir.

TOLVON Tablet Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. 18 yaş üstü  hastalarda ilaç iyileştirilmesi gerektiren depresif bozukluklarda, depresyon belirtilerinin  tedavisinde uygulanır.
  3. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
  4. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
  5. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 18-24  yaş arası kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  ilk aylarda, ilaç dozunun artırılma/azaltılma veya kesilme dönemlerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik ve benzeri beklenmedik davranış değişiklikleri veya intihar olasılığı ve benzeri nedenlerle bu hastaların gerek ailesi gerekse doktoru tarafından  yakından izlenmesi gerekir.
  6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  4 hafta  veya daha uzun sürebilir. Doktorunuzla görüşmeden ilacın kullanımını bırakmamalısınız. ilacın alımını birden keserseniz hoş olmayan yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  7. Bu ilaç  çocuklarda ve 18 yaşın altındaki  ergenlerin tedavisinde kullanılmamalıdır.
  8. Şayet ağır karaciğer hastalığınız veya mani sorununuz varsa veya geçmişte mani geçmişiniz varsa (kendinizi anonnal derecede coşkulu ve eneıji dolu hissediyorsanız) bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
  9. Şayet, kasılma nöbetleri; şeker hastalığı (diyabet); sarılık ve benzeri karaciğer hastalığı; böbrek hastalığı; prostat büyümesinden kaynaklanan idrar yapma sorunları; kalp hastalığı; kan basıncı sorunları; glokom (göz içi basıncının artması) ; şizofreni ve manik depresif (aşın coşku/hareketlilik ve depresif ruh hali dönemlerinin birbirini sırayla izlemesi) ve benzeri psikiyatrik hastalıklar; hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
  10. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni başlayan veya daha belirginleşen rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
  11. İlacın kullanımı, bipolar depresif hastalığı olan duyarlı hastalarda hipomaniye neden olabilmektedir. Bu tür vakıalarda ilacın kullanımı kesilmelidir.
  12. İlacın kullanımı sırasında sarılık veya konvülsiyon belirtileri görüldüğünde tedavi kesilmelidir.
  13. Bu ilacın kullanımı sırasında genellikle granülositopeni veya agranülositoz olarak ortaya çıkan kemik iliği depresyonu oluşabilir. Bu reaksiyonlar en sık olarak tedaviye başlandıktan 4-6 hafta sonra ortaya çıkabilir ve olarak tedavi kesildikten sonra normale döner. Bu durumun yaşlı hastalarda görülme riski daha yüksektir.
  14. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları ve benzeri uyku verici ilaçlarla beraber kullanmaktan kaçınmalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız hekiminize bildirmelisiniz.
  15. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
  16. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
  17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

 

TOLVON Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz. İlacınızı tercihen yemeklerle beraber veya öğün aralarında alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni meydana gelen veya kötüleşen  yan etkiler ile kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük, halüsinasyonlar, nöbet ve benzeri yan etkilerde acil yardım için  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Mianserin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: TOLVON Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.