Diazepam Desitin Rektal Tüp

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Diazepam olan Diazepam Desitin Rektal Tüp, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır. Anksiyete ( endişe,kaygı, endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali) bozuklukları, ardı ardına epilepsi nöbetleri, çocuklarda görülen ateş sırasında olan nöbetler ve bu nöbetlerin sonucu olan bilinç kaybı ve titremeler, ameliyat öncesi veya endoskopi ve benzeri tıbbi teşhis vakıalarında sakinleştirici olarak, tetanoz , kas ve eklemlerin iltihabi vakıalarında ve darbe almaları neticesinde meydana gelen kas spazmları, vakıalarında kullanılan bir preparattır. Ek olarak  hastalık nöbetlerinin iyileştirilmesi için diğer ilaçlarla beraber de uygulanabilir.

 

Diazepam Desitin Rektal Tüp Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır.
 3. İlacı kullanırken alkol almamalısınız. İlacın alkolle beraber kullanımı alkolün etkisini arttırmaktadır.
 4. Doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 5. Sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. Yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 6. Kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 7. İlacı kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme ve kaza olasılığı fazladır. Bu hastalarda düşme ve kazadan dolayı yaralanmaları önlemek için dikkat etmelisiniz.
 8. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  epilepsi ve diğer hastalık nöbetleri, geçmişte hap veya alkol bağımlılığı öyküsü, geçmişte bir ruhsal hastalık, depresyon veya intihar düşüncesi veveyavranışı öyküsü, astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalıkları, uyku sırasında solunum durması hastalığı ve alkol zehirlenmesi ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 9. Çizgili kas zayıflığı hastalığınız , dar açılı göz tansiyonunuz varsa  veya depresyondaysanız bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde  dikkat etmelisiniz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.

Diazepam Desitin Rektal Tüp’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç makata uygulanır. Uygulama sırasında çocuklar yan veya yüzükoyun , yetişkinler ise yan pozisyonda yatmalıdır. Tüpün tamamı makata uygulanır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Halsizlik, bitkinlik ve uyuklama  yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Diazepam

Ticari-Jenerik ismi:  Diazepam Desitin Rektal Tüp

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.