Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı’nın etken maddesi Drospirenon Etinil estradiol olan Bu ilaç gebe kalmayı önlemekle beraber başka etkileri de barındırır. Yazz Film Kaplı Tablet, doğum kontrolü, akne, adet öncesi meydana gelen rahatsızlıklar ve vücutta su tutulmasına bağlı meydana gelen belirtiler ile alakalı bir preparattır.

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

yazı devam ediyor...

 1. Etken maddesine (Drospirenon Etinil estradiol) alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ama bu durum nadirdir.
 3. Şayet böyle bir riski taşıyorsanız mutlaka ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu hekiminize danışmakta fayda vardır.
 4. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması veya beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir;  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen veya ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi veya tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 5. İlacın kullanımından doğan bu risk etmenleri, yüksek tansinyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak hastalığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk etmenlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 6. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 7. İlacı kullandıktan sonra hipertansiyon meydana gelirse hekiminize danışmanız önerilir. Doktorunuzun önerisiyle ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 8. Şayet karaciğer işlevleriniz bozuk ise, düzelene kadar doğum konrtol haplarını kullanmak sakıncalıdır. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler.
 9. Doğum kontrolü hapları aidse veya cinsel ilişkiye bağlı hastalıklara karşı sizi korumaz.
 10. İlacı uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 11. İlaç araç veya araba kullanımına engel teşkil etmez.
 12. Yazz Doğum Kontrol Hapı laktoz içerir. Şayet laktoz sindiriminde sorun yaşıyorsanız bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 13. Yazz’ı gebelik döneminde kullanmamalısınız.

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı’nın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

İlacı hekiminiz nasıl reçete yazdıysa ona tam olarak uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir. Lütfen ilacı kullandığınız süre boyunca hekimin talimatlarının dışına çıkmayınız.

Yazz 24+4 ilacının tablet formunu ilacın paketinde yazanlara göre, her gün aynı zamanda bir miktar su ile almaya özen gösteriniz. İlacı 28 gün boyunca her gün 1 tablet alımı şeklinde kullanınız.

Kanama başlaması etken madde barındırmayan beyaz renkli 4 adet tabletin alınımının başlamasından 2 veya 3 gün sonra olur.

Lütfen dozları zamanında almaya özen gösteriniz. 12 saatten daha az bir süre gecikmesinde ilaç gebelik önleyiciliğini kaybetmez. Ancak 12 saatten sonra ilaç gebelik önleyici etkisini kaybetmeye başlar.

İlaç kullanımında doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız mutlaka acil yardım almanız gerekir.

Yazz 24+4 Doğum Kontrol Hapı’nın Yan Etkileri:

Etken maddesine alerji olarak ortaya çıkan kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, boğaz, dudak ve yüzde şişme vakıalarında mutlaka ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım almanız gerekir.

Şayet olağandışı bir biçimde vajinada kanama veya memede kitle oluşumu meydana geldiyse hekimi arayınız ve acil yardım almanız gerekir.

İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır;

iç bulantısı, kusma, baş ağrısı, depresif ruh hali, ishal, karın ağrısı, vajinal akıntı, cinsel dürtüde azalma veya artma, meme akıntısı, kilo alma veya kaybetme, memede hassasiyetin artması.

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

Etken Maddesi: Drospirenon Etinil estradiol
Ticari-Jenerik ismi: Yazz 24+4 Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.