Zalain Krem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Sertakonazol nitrat olan Zalain Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir preparattır. El ve ayak parmak aralarında meydana gelen mantar hastalıkları (atlet ayağı-tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); derinin kıvrımlı yerlerinde, tırnaklarda ve iç organlarda görülen mantar enfeksiyonu (moniliyaz); avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu (tinea manum); gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu (tinea korporis);  sakal mantarı (Tinea barbae); sarımsı-kahve veya kahverengi lekelerden meydana gelen bir tür mantar hastalığı (pitriyazis versikolor) tedavisinde uygulanır.

 

Zalain Krem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate almanız gerekir. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 4. Enfeksiyon iyileşene kadar bol, gevşek ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 5. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı ve benzeri vakıalardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 8. Tedavi başladıktan sonra bir kaç hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse veya daha da kötüleşirse derhal hekiminize başvurmalısınız.
 9. İlacı kullanmaya başladıktan sonra, mantarlı bölgenin tamamen temizlenmesi 4 haftayı bulur. Hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemek için 4 hafta düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.
 10. Göz, burun ve ağıza temasından sakınınız. Yanlışlıkla teması halinde bol su ile yıkayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Zalain Krem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Kremi tercihen gece yatmadan önce uygulayınız. Uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle sürünüz. Üzerini hava almayacak biçimde kapatmayınız veya bandajlamayınız. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için  düzenli biçimde ve yeterli sürede kullanınız.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık ve benzeri vakıalardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 2. Uygulanan bölgede geçici kızarıklık, yanma hissi ve ışığa duyarlılık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Sertakonazol nitrat

Ticari-Jenerik ismi:  Zalain Krem

Zalain Krem Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Zalain-Krem-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.