TEFOR DUOTAB Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Levotiroksin sodyum olan TEFOR DUOTAB Tablet, tiroid hormonunu yapay olarak üreten bir preparattır. Tiroid hormonu, vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için normalde tiroid bezi tarafından üretilir. Bu ilaç, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği vakıalarda uygulanır. Hipotiroidizm (hipotiroidizm: Tiroid hormonu üretiminin yetersizliğinden kaynaklanan metabolizma hızında azalma, kilo alma eğilimi, uyku hali ve benzeri vakıalar.) tedavisinde ve tiroid bezinin (guatr) büyümesinin baskılanmasında; tiroid kanseri olan hastalarda tümörün ameliyatla alınmasından sonraki tedavide: tiroid bezindeki yumruların (tiroid nodüllerinin) tedavisinde ve bunların ameliyatla alınmasından sonraki tedavisinde ve tiroid supresyon testlerinde kullanılmaktadır. Tiroid bezi aşırı faaliyet gösterdiğinde (hipertiroidizm), tiroid hormonlarının yapılmasını engelleyen antitiroid bir ilaçla beraber de uygulanabilir. Ek olarak hastalığın iyileştirilmesi için lityum alan hastalara guatr oluşumunun önlenmesi amacıyla da verilmektedir.

 

TEFOR DUOTAB Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Tiroid hormonunu yapay olarak üreten bir preparattır. Tiroid hormonu, vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için normalde tiroid bezi tarafından üretilir. Bu ilaç, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği vakıalarda uygulanır.
 3. Tedavi sırasında kemik erimesi riskini en aza indirmek için ilacın mümkün olduğu kadar en düşük düzeyde verilmesine özen gösterilmelidir.
 4. Bu ilaç, gebe kalamama (infertilite) durumu hipotiroidizm ile ilişkili olmadıkça     erkek veya kadınlarda infertilite tedavisinde ve obezite tedavisinde veya kilo vermek amacıyla kendi başlarına veya diğer ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır.
 5. Şayet şeker hastalığınız (diyabet) veya kalp hastalığınız varsa veya epilepsi hastalığı,  hipofiz veya böbrek üstü bezleri ile ilgili bozukluk, dolaşımdaki kanda pıhtılaşma durumu varsa veya miksödem varsa  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri bir kaç haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, ömrünüzün geri kalan kısmında vücudunuzun üretemediği tiroid hormonunu yerine koyabilmeniz için bu ilacı her gün kullanmanız gerekebilir.
 7. Tedavi sırasında kemik erimesi riskini en aza indirmek için ilacın mümkün olduğu kadar en düşük düzeyde verilmesine özen gösterilmelidir.
 8. Tedavi sırasında bebeklerde kafada şekil bozukluğu  (kranyostenozis) ve çocuklarda epifizlerin (iç salgı bezi) erken kapanmasına karşı dikkatli olunmalıdır.
 9. Şayet, ağızdan alınan bir diyabet ilacı veya insülin kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımına başladığınızda, kullandığınız diyabet ilaçlarının ve insülinin dozunun değişmesi gerekip gerekmediğini doktor ile görüşünüz.
 10. İlacı kullanırken, ilacın durumunuzu iyileştirdiğine emin olmak için sık sık kan tahlili yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gereklidir.
 11. İlacı, antiasitler, sukralfat,  alüminyum ve demir içeren ilaçlarla beraber almamalısınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, ilacınızı bu ilaçlardan en az 2 saat önce almak zorundasınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

TEFOR DUOTAB Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozun bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Sabahları kahvaltıdan önce aç karnına alınmalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Göğüs ağrısı, kalp ritm bozukluğu, nabızda artış, yüksek ateş, terleme, sıcağa hassasiyet, adet dönemlerinde değişimler, iştah artışı, uykusuzluk, baş ağrısı, kusma, ishal, kilo kaybı yan etkilerde hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Levotiroksin sodyum

Ticari-Jenerik ismi: TEFOR DUOTAB Tablet

TEFOR DUOTAB Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

TEFOR-DUOTAB-Tablet-ilaç-prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.