LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül

Kullanım Alanı:

Etken maddesi  Lansoprazol olan  LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. Aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) eşliğinde gelişen eroziv özofajitin (mide asidi ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasından dolayı yemek borusu yüzeyinde zamanla doku hasarı oluşması)  tedavisinde ve hastalık belirtilerinin tedavisinde; Reflü özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı meydana gelen yemek borusu iltihaplanması)  tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; mide ve onikparmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak ispatlanmış) olan hastalarda hastalık belirtilerinin tedavisinde;  Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların tedavisinde;  H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülser tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde uygulanır.

LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.
 3. Şayet Antepsin(sukralfat) kullanıyorsanız, bu ilaçla beraber kullanmak sakıncalıdır. Antepsin, ilacın emilimini zorlaştırabilir. İlacınızı aldıktan sonra Antepsini almak için en az 30 dakika beklemek zorundasınız.
 4. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 5. Şeker içermektedir. Şayet daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Kemik erimesi ve zayıflaması varsa veya kortikosteroid adlı ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce hekimi sorun hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 7. Şayet, Atazanavir içeren ilaçlardan (HIV iyileştirilmesi için) herhangi birini kullanıyorsanız, LANZEDIN  Mikropellet Kapsül‘ü  kullanmak sakıncalıdır.
 8. İlacın kullanımı, mide ve bağırsak yolunda vücutta var olan bazı bakterilerin sayısını ve dolayısıyla enfeksiyon riskini arttırabilir. Tedavi süresi esnasında ishal gelişirse, hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Şayet ciddi karaciğer hastalığınız varsa veya kanda magnezyum seviyesi düşükse; kullanmadan önce sorun hakkında hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 11. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettiriniz.
 12. Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve görme problemleri gibi  yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. Hamilelerde iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız  veya  emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız;  kullanmak sakıncalıdır.

LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül’ ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir defa bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına kahvaltıdan 30 dakika önce almanız gerekir.
 3. Yutma güçlüğü çeken hastalarda kullanımı; Kapsül açılır. Bir miktar su veya elma suyu ile karıştırılarak veya yoğurt veya elma püresi üzerine serpilerek yutulur.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, kusma, gaz, karın ağrısı, ağız veya boz kuruması, baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, kabızlık, yorgunluk, kurdeşen, kızarıklık, karaciğer enzimlerinde artış yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Lansoprazol
Ticari-Jenerik ismi: LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül

LANZEDIN 30 mg Enterik Kaplı Mikropellet İçeren Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

LANZEDIN-30-mg-Enterik-Kaplı-Mikropellet-İçeren-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.