MODIOGEN Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Modafinil olan MODIOGEN 200 mg Tablet, Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda uyku halini azaltmaya yararlı ve uyanıklık halini (uykusuzluğu) artıran bir preparattır. Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda uyanıklık temin eder. Narkolepside görülen gündüz aşırı uykululuk hali ve uygun olmayan zamanlarda uyuyakalma eğilimi olan hastaların  tedavisinde uygulanır.

MODIOGEN 200 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Uyku hastalığına (narkolepsi) bağlı aşırı uyku eğilimi olan hastalarda, uyanıklık sağlayıcı olarak uygulanır.
 3. İlacın içeriğinde düşük miktarda laktoz bulunur. Şayet daha önceden doktorunuz
  tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Şayet düzensiz kalp atışlarınız, geçmişte yaşanmış kalp krizi, anjina (göğüs ağrısı)  varsa veya ciddi derecede yüksek  kan basıncınız (hipertansiyon), karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız veya geçmişte hap bağımlılığı geçmişiniz varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 5. Tedaviniz süresinde, eğer depresyon gelişirse, diğer insanlara karşı düşmanlık veya saldırganlık hissederseniz, intihar düşünceleri veya davranışlarınızda bir değişiklik olduğunu
  fark ederseniz hemen doktor ile görüşünüz.
 6. Şayet böbrek hastalığınız, siroz veya diğer karaciğer rahatsızlıklarınız varsa veya anjina (göğüs ağrısı), tansiyonla ilgili ilaç kullanma sorun veya geçmişte hap bağımlılığı geçmişiniz veya yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz durumuzu hekiminize anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 8. İlacın kullanımı sırasında cilt döküntüsü görülürse ilacı kullanmayı bırakıp, acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 9. Bu ilacı en fazla  1 ila 2 hafta veveyaha kısa süre kullanınız. Çünkü ilacın bağımlılık potansiyeli fazladır. Şayet daha uzun süre kullanmanız  gerekiyorsa ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve hekimin sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. İlacın kullanımıyla yaşlı hastalarda karaciğer veya fonksiyonlarında azalma olacağından doz ayarlaması yapılmalıdır.
 11. İlacı kullanırken kesinlikle alkol kullanmak sakıncalıdır.
 12. İlacı 12 yaş altı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 13. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 14. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MODIOGEN 200 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Şayet mide hastalığınız varsa, ilacınızı tercihen yemeklerle beraber almanız gerekir.

  Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, anjina (göğüs ağrısı), depresyon, anksiyete, anormal düşünceler veveyavranışlar, cilt döküntüsü ve benzeri vakıalardan herhangi biri veya bir kaçı görülürse acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:  Modafinil

Ticari-Jenerik ismi: MODIOGEN 200 mg Tablet

MODIOGEN 200 mg Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

MODIOGEN-200-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.