Sefuroks Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Sefuroksim aksetil olan Sefuroks Film Tablet, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, ağır ve yaşamsal türdeki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bir çok farklı türdeki bakteriyel enfeksiyonu tedavi edici bir antibiyotiktir. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları, idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore), eklemlerdeki  iltihabi vakıalardan kaynaklanan hastalıklar, deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarında (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir preparattır.

Sefuroks Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Solunum yolu (bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı) enfeksiyonları, idrar yolu (idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı) enfeksiyonları, bel soğukluğu (gonore), eklemlerdeki  iltihabi vakıalardan kaynaklanan hastalıklar, deri ve yumuşak doku  enfeksiyonlarında (yara enfeksiyonu, apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması gibi) tedavi edici bir preparattır.
 3. Bu ilacın kullanımından 2 saat öncesi ve sonrası herhangi bir antiasit ve H2-Reseptör antagonisti grubuna ait başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır. Çünkü ilacınızı, bu ilaçlarla beraber kullanmanız, ilacınızın etkisini azaltabilir.
 4. Bu ilacın kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltmaktadır. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 5. Bu ilaç, soğuk algınlığı veya grip ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 6. Bu ilacı kullanırken  iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmanız gerekiyor. Çünkü enfeksiyonun tamamen temizlenmeden de rahatsızlıklarınızda  iyileşmeler görülebilir.
 7. Bu ilacın kullanımı ishale neden olabilir.  Şayet sulu ve kanlı ishaliniz var ise acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı , kolit-kalın bağırsak iltihabı, yetersiz beslenme, şeker hastalığı hastalığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Sefuroks Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber tercihen tok karnına almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kanlı ve sulu ishal, ciltte isilik, kabartı, ciltte veya gözlerde sararma, istem dışı kasılma ve benzeri yan etkilerde  derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Sefuroksim aksetil

Ticari-Jenerik ismi: Sefuroks Film Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.