PSORCUTAN SCALP Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Kalsipotriol olan PSORCUTAN SCALP Solüsyon, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Saçlı deri Psoriasis’inin (Sedef hastalığı)  tedavisinde kullanılan bir preparattır. Sedef hastalığı, deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarıklığa neden olur. Deri hücrelerinin büyümelerini ve çoğalmalarını düzenleyerek, derideki aşırı üretimin normale dönmesini temin eder.

PSORCUTAN SCALP Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Saçlı deri Psoriasis’inin (Sedef hastalığı)  tedavisinde kullanılan bir preparattır.
 3. Sadece saçlı deriye uygulanır. Saçın kuru olmasına dikkat ediniz. Uygulama sonrası ellerinizi bol su ile yıkayınız.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi 2 haftayı bulabilir. Şayet ilacın etkilerini hemen görmezseniz, ilacı kullanmayı bırakmamalısınız.
 5. Tedavi süresi hastanın tedaviye verdiği cevaba göre ayarlanır.
 6. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı ve benzeri yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği biçimde ve sürede kullanınız.
 7. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe neden olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız.
 8. İlacı, göze, ağıza, yüze, açık yaraya veya tahriş olmuş cilde uygulamayınız. Şayet ilacı bu bölgelerden birine kazayla uygularsanız; ilacı uyguladığınız yüzeyi bol su ile yıkayınız.
 9. İlacı uygulamadan önce, saçınızın kuru olduğundan emin olunuz. Sabah akşam iyileşme meydana gelinceye kadar saç derisine az miktarda uygulayınız. Başkasına uyguluyor iseniz uygulama sonrasında ellerinizi yıkayınız veya uygulamayı eldiven ile yapınız.
 10. Şayet, uygulanan bölgede (saçlı deride) enfeksiyon varsa, uçuk veya su çiçeği  veya mantar ve benzeri rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. İlacı sürdükten sonra doğal yolla kurumasını bekleyin. Saçlarınızı, saç kurutma makinesiyle veya ateşin yanında kurutmayınız. İlacın kullanımından iyi sonuç almak için ilacı sürdükten sonra bir sonraki yıkamaya kadar bekleyiniz.
 12. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeye aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeleri, parfümleri veya kozmetik ürünleri uygulamaktan kaçınmalısınız.
 13. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı çocuklarda kullanmak sakıncalıdır. Çocuklarda uzun süre kullanıldığında büyüme geriliği görülebilir.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

PSORCUTAN SCALP Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacı uygulamadan önce saçınızı iyice kuru olduğundan emin olunuz. Başınızı arkaya doğdu eğiniz. Şişenin ucunu saçları ayırarak, hastalıklı deriye yaklaştırarak hafifçe sıkarak damlatınız  ve ilacı yavaş yavaş ovarak yediriniz. Bu ilaç, yetişkinlerde genelde sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez  hastalıklı bölgelere uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanımınız sırasında yanma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma ve benzeri yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler devam eden tedavi sırasında azalabilir.

Etken Maddesi: Kalsipotriol

Ticari-Jenerik ismi: PSORCUTAN SCALP Solüsyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.