Epivir Oral Solüsyon

Kullanımı :

Etken maddesi Lamivudin olan  Epivir Oral Solüsyon, belirli virüs hücrelerinin üremesini önleyen, kronik hepatit B  iyileştirilmesi ve HIV enfeksiyonu ile ilgili  bir preparattır. İlacın 100 mg’ lık formu kronik hepatit B tedavisinde, 150 mg’ lık  formu ve sıvı formu ise AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde uygulanır.

Epivir Oral Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Belirli virüs hücrelerinin üremesini önleyen, kronik hepatit B  iyileştirilmesi ve HIV enfeksiyonu ile ilgili  bir preparattır. İlacın 100 mg’ lık formu kronik hepatit B tedavisinde, 150 mg’ lık  formu ve sıvı formu ise AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde uygulanır.
 3. Hepatit B hastalğınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 4. İlacın kullanımı vücudunuzda  enfeksiyonlarla  mücadele eden kan hücrelerini azaltabilir. Bu  durum bir yaralanma sırasında kolay kanama meydana getirir. Böylece etrafınızdaki hasta kişilerden daha kolay hastalık kapabilme riski oluşur. Bunun için düzenli olarak kan tahlili yaptırmalısınız.
 5. Şayet pankreas iltihaplanması, kaslarda problem, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığınız var ise  hekimi bilgilendirmeden bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.
 7. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Çünkü ilaçla beraber alkol kullanımı pankreas ve karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. HIV enfeksiyonlu veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir.  Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

Epivir Oral Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın sıvı formunu doz ölçüm kabıyla almanız gerekir. Yemek kaşığı kullanmak sakıncalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp altışlarında artış ve düzensizlik, solunum problemleri, mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, kol ve bacaklarda hissizlik veya soğukluk hissi ve benzeri yan etkilerde tıbbi yardım için hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Lamivudin

Ticari-Jenerik ismi: Epivir Oral Solüsyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
TOBSIN Oftalmik Solüsyon
TOBSIN Oftalmik Solüsyon

Kullanımı : Etken maddesi Tobramisin olan TOBSIN Oftalmik Solüsyon, gözün enfeksiyon kapmasına neden olan mikroorganizmaların birçok türüne karşı etkili bir antibiyotiktir. Gözün...

ALJIL Tablet
ALJIL Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  Parasetamol, Propifenazon, Kafein olan ALJIL Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı...

Kapat