PATANOL Oftalmik Solüsyon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi   Olopatadin hidroklorür olan PATANOL Oftalmik Solüsyon, gözün alerjik rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir preparattır. Mevsimsel göz alerjisinin belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma vakıalarının tedavisinde uygulanır.

PATANOL Oftalmik Solüsyon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu, varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Mevsimsel göz alerjisinin belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma vakıalarının tedavisinde uygulanır.
 3. Göz tansiyonunuz varsa hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemek zorundasınız. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 5. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa karsı bakarken ağrı duyma veya çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi vakıalarından herhangi birisi görülürse derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa hekiminize müracaat etmelisiniz.
 7. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine kullanacaksanız, görmenizin berraklaşmasını bekleyiniz.
 8. Bu ilacı 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 9. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

PATANOL Oftalmik Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemek zorundasınız. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez birer damla olarak uygulayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Hafif yanma, batma ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Olopatadin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: PATANOL Oftalmik Solüsyon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.