NEWART 2,5 mg Film Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Frovatriptan olan NEWART 2,5 mg Film Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışan migren baş ağrısı ilacı olup, Aura (nöbet öncesi görülen genellikle birkaç saniye süren uyarılar; dokunma duyusunda değişiklik ve karıncalanma; kendini kötü hissetme veya iç sıkıntısı veya tam tersi neşe ve kendini çok iyi hissetme; vücudun çeşitli bölgelerinde görülen seyirme veya kas hareketleri en sık görülen belirtilerdir.)  ile beraber görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının baş ağrısı safhasında uygulanır.

NEWART 2,5 mg Film Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Aura ile beraber görülen veya aura olmadan görülen migren ataklarının baş ağrısı safhasında uygulanır.
 3. İlacı, migren baş ağrısı belirtilerinin başladığı anda veya migren atakları başlar başlamaz almanız gerekir.
 4. Şayet yüksek tansiyonunuz; karaciğer hastalığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter hastalığına yönelik risk etmenlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. Şayet son 14 gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız veya kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) geçmişiniz varsa veya migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer hastalığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü veya  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 8. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 9. 18 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü büyüklerde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir.
 10. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe neden olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak ve benzeri dikkat gerektiren etkinliklerden kaçınmalısınız. 
 11. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

NEWART 2,5 mg Film Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuklama, yorgunluk hissi, nefes darlığı, karıncalanma veya anormal his, kas sertliği veya güçsüzlüğü, sıcaklık hissi, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

Etken Maddesi:  Frovatriptan
Ticari-Jenerik ismi: NEWART 2,5 mg Film Tablet

NEWART 2,5 mg Film Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

newart-25-mg-film-tablet-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.