MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe

Kullanımı :

Etken maddesi Asetilsistein olan MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe, vücudun farklı  bölgelerini (akciğerler, boğaz, ağız gibi) kaplayan yoğun biçimdeki balgamı parçalamak suretiyle kıvamını azaltıp, dışarıya atılmasını kolaylaştırır. Ek olarak yüksek dozda alınan parasetamol zehirlenmelerinde karaciğer yetmezliğini önleyen bir preparattır. Soğuk algınlığı, solunum yollarının iltihaplanması (bronşit), kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını temin eder.

MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Soğuk algınlığı, solunum yollarının iltihaplanması (bronşit), kronik bronşit ve akciğer hastalıkları tedavisinde balgam oluşumunu azaltır. Oluşan balgamı sulandırarak, öksürükle dışarıya atılmasını temin eder.
 3. Şayet  böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı, siroz, sara hastalığı, astım, mide veya  oniki parmak bağırsağı ülseri gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  hekiminize bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 4. Şayet antibiyotik iyileştirilmesi görüyorsanız, bu ilacı antibiyotiği aldıktan 2 saat önce veya sonra almanız gereklidir.
 5. Doktorunuz tarafından aksi önerilmedikçe, 4 veya 5 günden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 6. Aspartam içermektedir. Şayet fenilketonüri hastasıysanız, kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 7. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bir paket tozu su bardağına boşaltınız. Su bardağının yarısına kadar içme suyu ilave ediniz ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra bekletmeden içiniz.
 3. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Asetilsistein
Ticari-Jenerik ismi: MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe

MENTONEX 900 mg Efervesan Granül İçeren Saşe Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

mentonex-900-mg-efervesan-granul-iceren-sase-kullanma-talimati

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Largopen 125 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz
Largopen 125 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Kullanımı : Etken maddesi Amoksisilin trihidrat olan Largopen 125 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bademcik iltihabı, sinüzit,...

UROMAX MR Kapsül
UROMAX MR Kapsül

Kullanımı : Etken maddesi Tamsulosin hidroklorür olan UROMAX  MR 0,4 mg Değiştirilmiş Salımlı Sert Jelatin Kapsül, prostat ve mesane boynundaki...

Kapat