MEDASET 650 mg Fort Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Parasetamol olan  MEDASET 650 mg  Fort Tablet,  hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş vakıalarında kullanılan, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir preparattır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile beraber görülen ateş ve ağrılar, boğaz ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrısı, romatizmal ağrılar, yaralanmalardan dolayı meydana gelen ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar  ve ağrıların eşlik ettiği ateşli vakıalarda uygulanır.

MEDASET 650 mg  Fort Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar ile beraber görülen ateş ve ağrılar, boğaz ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, diş çekimi sonrası görülen ağrılar, adet dönemi ağrısı, romatizmal ağrılar, yaralanmalardan dolayı meydana gelen ağrılar veya ameliyat sonrası görülen ağrılar  ve ağrıların eşlik ettiği ateşli vakıalarda uygulanır.
 3. Alkol kaynaklı karaciğer hastalığınız varsa veya alkol bağımlılığınız  veya günde 3 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız doktorunuz ile görüşmeden kullanmak sakıncalıdır.
 4. Şayet akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), kansızlığınız varsa  veya alkol kullanıyorsanız  bu ilacı kullanmadan önce hekiminize danışmakta fayda vardır. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına gereksinim duyulabilir.
 5. İlacı kullanmanıza rağmen 3-5 gün içinde  ateşin azalmaması veya ağrının devam etmesi durumunda hekiminize müracaat etmelisiniz.
 6. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora sormadan kullanılmamalıdır.
 7. Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanmak sakıncalıdır. Çünkü karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verir, ilacın yan etkilerini daha da arttırabilir.
 9. İlacın bağımlılık yapıcı özelliği olduğundan, uzun süreli kullanmak sakıncalıdır
 10. Kullanımı seyrek de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa neden olabilir. Bu sebeple araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 11. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacın kullanılması sakıncalı olduğundan dolayı  hekiminize sormadan kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

MEDASET 650 mg  Fort Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hafif bulantı, ishal ve halsizlik yaygın görülen yan etkidir.

Etken Maddesi:  Parasetamol

Ticari-Jenerik ismi: MEDASET 650 mg  Fort Tablet

MEDASET 650 mg  Fort Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

MEDASET 650 mg Fort Tablet Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.