Kolez Tablet

Kullanımı :

Etken maddesi Ezetimib olan Kolez Tablet, sindirim sisteminden emilen kolesterol miktarını azaltmaya yararlı bir preparattır. Kandaki toplam kolesterol seviyesini, kötü kolesterolü ve trigliseridler denilen maddeleri düşürür, iyi kolesterol seviyesini yükseltir.  Sadece diyet yaparak kolesterol seviyelerini kontrol altında tutamayan hastalarda, yüksek kolesterol tedavisinde uygulanır.

 

Kolez Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücut tarafından emilen kolesterol miktarını azaltmaya yararlı bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kolesterol seviyesinin iyileşmeye başlaması 2 haftayı bulabilir.
 4. Şayet karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, tiroid  bozukluğunuz var ise  veya doğum kontrol hapı kullanıyorsanız  ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve testlere gereksinim duyulabilir.
 5. İlacın kullanımı seyrek de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine neden olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali veya koyu renkli idrar vakıalarından herhangi birine sahipseniz acil olarak hekimi aramalısınız.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 7. İlacın yan etkileri yaşlı yetişkin hastalarda daha yüksektir.
 8. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gereklidir.
 9. Bu ilaç, ailesel yüksek kolesterol öyküsü olan 10-17 yaş arası çocuklarda da uygulanabilir. 10 yaş altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Kolez Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her dozu  bir bardak dolusu su ile beraber yemeklerle beraber veya aç karnına almanız gerekir. Genellikle günde bir defa alınır. İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ağrısı, sırt ağrısı, yorgunluk hissi, burun akıntısı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi:  Ezetimib

Ticari-Jenerik ismi: Kolez Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Largopen 250 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz
Largopen 250 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz

Kullanımı : Etken maddesi Amoksisilin trihidrat olan Largopen 250 mg Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz, vücuttaki bakterilerle mücadele ederek, bademcik iltihabı,...

PEPTICER 30 mg Enterik Mikropellet Kapsül
PEPTICER 30 mg Enterik Mikropellet Kapsül

Endikasyon Bilgisi: Etken maddesi  Lansoprazol olan PEPTICER 30 mg Enterik Mikropellet Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede...

Kapat