Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Endiksyon Bilgisi :

Etken maddesi Salbutamol, İpratropium olan   Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol, akciğerlerdeki hava yollarını genişleterek, akciğerlere hava akışını rahatlatan  bir preparattır. Tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan  ve birden fazla bronş açıcı ilaca gereksinim duyulan hastaların tedavisinde uygulanır.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Tıkayıcı hava yolu hastalığı (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı -KOAH ) olan ve birden fazla bronş açıcı ilaca gereksinim duyulan hastaların tedavisinde uygulanır.
 3. Uygulama sırasında ilacın gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz.
 4. Şayet yeterince kontrol altına alınamayan  şeker hastalığınız veya şiddetli kalp veveyamar hastalığınız varsa veya yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü,  tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi tümörü, yüksek göz içi basıncı (glokom),  idrar yapma problemi veya prostat büyümesi var ise; kullanmadan önce  sorun hakkında hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Soyada bulunan lesitin maddesine veya bununla ilişkili yer fıstığı veya soya fasülyesi ve benzeri  besinlere alerji durumu varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır, böyle bir durumda soya lesitini içermeyen COMBIVENT Tek Dozluk Flokunu kullanabilirsiniz.
 6. Atropin veya türevlerine alerji durumu varsa veya Hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopati veya taşiaritmi denilen bir kalp hastalığınız varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 8. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Koruyucu kapağı çıkartınız. Her kullanımdan önce tüpü iyice çalkalayınız. Ok işareti ve tüpün tabanı yukarıya bakacak biçimde tutunuz. Soluğunuzu tam olarak veriniz ve tüpün ağızlık parçasını dudaklarınızın arasına yerleştiriniz. Derin bir soluk çekerken aynı anda tüpün tabanına sıkıca bastırınız. Soluğunuzu birkaç saniye tuttuktan sonra ağızlık parçasını ağzınızdan çıkarınız ve soluğunuzu dışarıya veriniz. İkinci bir inhalasyon için aynı işlemi tekrarlayınız. Uygulama bittikten sonra koruyucu kapağı yerine takınız. Önerilen doz günde 4 kez 2 püskürtmedir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

Etken Maddesi: Salbutamol, İpratropium
Ticari-Jenerik ismi: Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol

Combivent Ölçülü Doz İnhalatörlü Aerosol Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

combivent-olculu-doz-inhalatorlu-aerosol-ilac-prospektusu

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.