Enbrel Pen Enjeksiyonluk Çözelti İçin Kullanıma Hazır Kalem

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Etanersept ’ dır. Enbrel Pen Enjeksiyonluk Çözelti İçin Kullanıma Hazır Kalem, vücutta bağışıklık sisteminin ürettiği ve iltihaba sebep olan belirli bir proteinin faaliyetini engeller.Dolayısıyla bazı hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İltihaplı eklem romatizması, orta şiddette veya şiddetli sedef hastalığı ile  sedef hastalığı ve eklem iltihabının bir arada görüldüğü bir hastalık olan psöriyatik artrit, tendon ve onu saran kılıfın iltihabı, özellikle erkeklerde görülen omurlar arası veya omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket kabiliyetinin azalması veya kaybolması (ankilozan spondilit)  ile belirginleşen romatizmal hastalıklar ve eklem iltihabı, 4-17 yaş arasındaki çocuklarda görülen eklem iltihabı hastalığında uygulanır.

Enbrel Pen Enjeksiyonluk Çözelti İçin Kullanıma Hazır Kalem Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Vücutta bağışıklık sisteminin ürettiği ve iltihaba sebep olan belirli bir proteinin faaliyetini engeller.Dolayısıyla bazı hastalıklarla ilişkili iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 3. Konjestif kalp yetmezliği; astım veya diğer solunum rahatsızlıkları; hepatit B hastalığı geçirmiş olmak; lateks kauçuğa alerji; yakın zamanda BCG ile aşılanmış olmak; epilepsi (sara) veya diğer nöbet bozuklukları; herhangi bir cilt enfeksiyonu veya açık yara; herhangi bir aşı olmayı planlamak; omurilik iltihabı veya sinir sistemi hastalığı; zayıf bir bağışıklık sistemi; diyabet (şeker hastalığı) vakıalarından herhangi birisi var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmeniz gereklidir. ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik  testlere gereksinim duyulabilir.
 4. Şayet tüberküloz (verem) geçirdiyseniz veya hane halkından birinde  tüberküloz (verem) varsa, veya yakın zamanda tüberkülozun yaygın olduğu bir yere seyahat ettiyseniz bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söylemelisiniz.
 5. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, virüs enfeksiyonu, parazit , bakteri ve benzeri  kısa süre içerisinde gelişen bir enfeksiyonunuz varsa  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. İlacı kullanan çocukların, bu ilacı kullanmaya başlamadan önce çocukluk aşılarının tamamlanmış olması gereklidir.
 7. İlacın kullanımı bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir ve enfeksiyon kapma riskiniz kolaylaşabilir. Enfeksiyonlu ve hasta kişilerden uzak durunuz. Ek olarak son dönemlerde geçirdiğiniz enfeksiyonu aktif hale getirebilir. Bunun için son bir kaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon var ise bu durumu hekiminize bildirmeniz gereklidir.
 8. İlacın kullanımı belirli  kanser türlerinin (lenf kanseri gibi) gelişme riskini arttırabilir. Bu risk çocuklarda ve genç yetişkinlerde daha fazladır. Kişisel risklerinizi doktor ile görüşmelisiniz.
 9. İlacın enjekte edildiği yerde ağrı, kızarıklık veya şişlik meydana gelirse ve bu durum 5 günden fazla sürerse durumu hekiminize bildiriniz.
 10. Bu ilaç vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım eden kan hücrelerini azalttığından sık sık kan tahlilleri yaptırmanız gerekecektir. eğer ilacın kullanımı sırasında sürekli ateş ve  boğaz ağrısı, ciltte çürük oluşumu, kanama, ciltte soluklu ve benzeri kanla ilişkili hastalık varlığına işaret eden belirtiler görülürse derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 11. Şayet ameliyat olma ve benzeri bir sorun var ise cerrahınıza, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı  tam olarak ne kadar süre kullandığınızı bildirmelisiniz.
 12. Kızamık ve su çiçeği geçiren kişilerle temastan kaçınmalısınız. Şayet bu hastalıklara maruz kalırsanız hastalığı önlemek için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 13. Tedavi sırasında canlı aşı kullanımı uygun değildir. Yakın zamanda aşı olmuş kişilerden uzak durmanız gereklidir. Çünkü yakınlaşma virüsün size geçmesine neden olabilir.
 14. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Enbrel Pen Enjeksiyonluk Çözelti İçin Kullanıma Hazır Kalem’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tek kullanımlık enjeksiyon kalemini bir defa  kullanmalısınız. Kullanılmış kalemleri koruyucu paketle beraber atınız. Bu paketleri çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde tutunuz.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Mide bulantısı, karın ağrısı, sarılık, iştah kaybı, az yenildiğinde bile tam doygunluk hissi, üst mide bölgesinde omuzlara doğru yayılan ağrı, ateş, gece  terlemesi, yorgunluk hissi, kilo kaybı, koyu idrar, kil renkli dışkı ve benzeri yan etkilerden herhangi biri veya birkaçı  görülürse ilacın alımını durdurup acil olarak hekiminize başvurmalısınız.

 

Etken Maddesi: Etanersept

Ticari-Jenerik ismi: Enbrel Pen Enjeksiyonluk Çözelti İçin Kullanıma Hazır Kalem

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.