Fibrocard L.P.

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Verapamil hidroklorür olan Fibrocard L.P., yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan  yüksek tansiyon ilacı olup,  Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde, kalbe kan sağlayan damarlarda görülen kronik yetmezlik (kronik koroner yetmezlik) rahatsızlıklarında  ve belirli kalp ritm bozuklukları tedavisinde uygulanır.

Fibrocard L.P. Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen kronik yetmezlik (kronik koroner yetmezlik) rahatsızlıklarında  ve belirli kalp ritm bozuklukları tedavisinde uygulanır.
 3. Şayet bu ilacı yüksek tansiyon iyileştirilmesi  için kullanıyorsanız, iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gereklidir.
 5. Bu ilacın kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi biçiminin sadece bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı biçimde uymalısınız.
 8. Şayet herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Şayet  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, kalp ritm bozukluğu ve  herhangi bir kas-sinir bozukluğu gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 10. Şayet son zamanlarda geçirilen bir kalp krizi, kardiyojenik şok,  ciddi kalp hastalıkları vakıalarından herhangi birine  sahipseniz  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkat etmelisiniz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

Fibrocard L.P.’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir. Tercihen yemek sırasında veya yemekten hemen sonra almanız gerekir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2.  Kalp ritm bozuklukları veya yavaş kalp atışları vakıalarında  tıbbi yardım almak için acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

 

Etken Maddesi: Verapamil hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi: Fibrocard L.P.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.