DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Verapamil hidroklorür, Trandolapril olan DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül, yüksek kan basıncı varlığında, kan damarlarının duvarlarındaki kasların ve atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacı olup, Kan damarlarının duvarlarındaki kasları ve atar damarları gevşeterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır,  çalışma yükünü azaltır. Tek ilaç ile tedavinin yeterli olmadığı hastalarda  iki etken maddeli kombinasyon iyileştirilmesi olarak  hipertansiyon (yüksek tansiyon, yüksek kan basıncı)  tedavisinde uygulanır.

DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Yüksek kan basıncı varlığında, kan damarlarının duvarlarındaki kasların ve atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacı olup,
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Şayet ağır böbrek yetmezliği veya  siroz hastalığınız varsa veya ağır kalp yetmezliği, ağır kalp kapakçığı hastalığı, kalp kasında büyüme ve gevşeklik varsa veya  yakın zamanda kalp krizi veya  kalp kaynaklı bir şok geçirdiyseniz; kullanmak sakıncalıdır.
 5.  Şayet  böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığınız varsa veya şeker hastalığı, geçmişte yaşanmış kalp krizi veya felç öyküsü, kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği veya herhangi bir kas-sinir hastalığınız varsa var ise; kullanmadan önce hekiminize durumunuzu hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..  İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 6. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 7. Kullanımını hekiminize sormadan bırakmamalısınız ve doz atlaması yapmayınız.
 8. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanınız. Tamamen bitmeden hekiminize tekrar reçete ettiriniz.
 9. Laktoz içermektedir. Şayet doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 10. Şayet herhangi bir ameliyat olma sorun varsa veya herhangi bir nedenle vücudunuz uyuşturulacaksa, daha öncesinden hekiminize bu ilacı  kullandığınızı  bildiriniz.
 11. 18 yaşından küçüklerde kullanılmamalıdır.
 12. Tedavi süresi esnasında greyfurt suyu içmeyiniz. Greyfurt ilacın yan etkilerinin ortaya çıkma riskini  arttırabilir.
 13. Tedavi süresi esnasında alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkolün etkilerini arttırabilir.
 14. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 15. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır. Hamilelerde kullanıldığında doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütün geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile beraber  almanız gerekir.  Tercihen sabahları kahvaltıdan önce veya kahvaltı  sırasında veya  kahvaltıdan hemen sonra almanız gerekir. Önerilen doz günde 1 kapsüldür.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2.  Baş ağrısı, baş dönmesi, bitkinlik hissi, sıcak basma, öksürük ve kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Verapamil hidroklorür, Trandolapril
Ticari-Jenerik ismi: DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül

DANBERIL MR 180/2 mg Kapsül Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

danberil-mr-180-2-mg-kapsul-kullanma-talimati

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.