Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Adriamisin (Doksorubisin) olan Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Farklı türdeki birçok kanser hastalığı tedavisinde uygulanır.

 

Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını yavaşlatan bir kanser ilacı olup, Farklı türdeki birçok kanser hastalığı tedavisinde uygulanır.
 3. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktor ile birebir görüşmelisiniz.
 4. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında tecrübeli, nitelikli sağlık çalışanlarının denetimi altında uygulanmalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 6. Karaciğer hastalığı, börek hastalığı, kalp hastalığı veya kalp  ile ilgili radyasyon terapisi almış olmak ve zayıf  kemik iliği fonksiyon vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı var ise bu ilacın kullanımı tehlikeli sonuçlar doğuracağından hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Çocuklarda bu ilacın kullanımı kalp problemleri riskini arttırır. Ek olarak çocukların yumurtalık gelişimi ve büyümeleri de etkilenebilir.
 8. İlacın cilde temasından kaçınmalısınız. Şayet cildinize temas ettiyse derhal o bölgesi sıcak ve sabunlu su ile yıkayınız.
 9. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 10. Şayet tedavi gören kişi bakıma muhtaçsa, hastaya bakan kişi hastanın idrar ve vücut sıvılarına temas etmemelidir. Lastik eldiven giymeleri önerilir.
 11. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde  bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında tecrübeli, nitelikli sağlık çalışanlarının denetimi altında uygulanmalıdır.

 

  Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Ciddi mide bulantısı, kusma ishal, iştah kaybı, ateş, üşüme, titreme, boğaz ağrısı, ağızda, boğazda ve bağırsaklarda enfeksiyon ve yara oluşumu, eklemlerde ağrı ve sertlik,  uygulanan yerde reaksiyon oluşumu,  nöbetler, hissizlik, belirli bölgelerde yanma ve hareket zorluğu, karın bölgesinde ağrı, ciltte ve gözlerde sararma, kalp atışlarında düzensizlik, aşırı yorgunluk hali, kolay çürük oluşumu veya kanama, siyah, kanlı katranımsı dışkı  vakıalardan herhangi biri veya bir kaçı görülürse acil olarak hekimi arayınız.

 

Etken Maddesi: Adriamisin (Doksorubisin)

Ticari-Jenerik ismi: Doxorubicin Fresenius Kabı İ.V. Enjektabl Solüsyon İçeren Flakon

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.