DEPONİT NT Transdermal Flaster

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Gliserol trinitrat olan DEPONİT NT Transdermal Flaster, damar çapının genişlemesini sağlayan, damarlarla ilgili düz kasları gevşeterek çalışan  kalp hastalıkları ile ilgili bir preparattır. Ek olarak, kalp rahatsızlıklarından dolayı  görülen ağrıların tedavisine yardımcı olur. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma neticesinde kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) , akciğer atardamarlarında görülen hipertansiyon (yüksek tansiyon), ağır ve süreğen kalp kası (miyokard) yetersizliği ve koroner atardamar hastalıkları tedavisinde uygulanır

DEPONİT NT Transdermal Flaster Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Koroner damarlardaki sertleşmeye bağlı daralma neticesinde kalbin önündeki bölgede ve sol kolda şiddetli sancı, terleme ve nefes darlığı ile karakteristik kalp hastalığı (heberden hastalığı) , akciğer atardamarlarında görülen hipertansiyon (yüksek tansiyon), ağır ve süreğen kalp kası (miyokard) yetersizliği ve koroner atardamar hastalıkları tedavisinde uygulanır
  3. Kalpte sıkışma ve daralmaya bağlı kalp zarı iltihaplanması, kalp zarı boşluğuna kan dolmasıyla kalbin sıkışması, düşük dolum basıncı, aort  veya mitral deliğin daralması ile belirgin kalp hastalığı, ayakta durma sırasında meydana gelen, ayakta durma ile ilgili işlevsel bozukluk ve  kafatası basıncının arttığı hastalıklar ve benzeri vakıalardan herhangi birisine sahip iseniz bu ilacı özel bir dikkatle tıbbı gözetim altında kullanmanız gereklidir.
  4. Şayet gliserol trinitrat’a alerji, şok, baygınlık ve benzeri kısa süre içinde gelişen dolaşım hastalığı, hipotansiyon, Sildenafil sitrat içeren ilaç (Degra, Egira, Viagra, Vigrande) kullanıyor olmak, kalp hastalığına bağlı veya kalpten kaynaklanan şok tablosu, bant şeklinde hazırlanan ilaçtaki yapışkanlara aşırı duyarlılık vakıalarından herhangi birine sahip iseniz bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
  5. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmak sakıncalıdır. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırır.
  6. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kesinlikte kullanmak sakıncalıdır.

DEPONİT NT Transdermal Flaster’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. Bantınızı keseden çıkararak koruyucu folyoyu yukarı bakacak biçimde her iki elinizle tutunuz. Daha sonra, ortadaki S -biçimli kesik açılacak biçimde bantınızın yarısını aşağıya çeviriniz. Daha sonra, koruyucu folyonun yarısını soyup çıkarabilirsiniz. Yapışkan yüzeye dokunmayınız. Bantınızı deri bölgenize uygulayınız ve koruyucu folyonun diğer yarısını da çıkarınız. Bantınızın yapışkan yüzeyinin derinize tamamen yapışmasını sağlamak için elinizle kuvvetlice bastırınız

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Baş ağrısı, ayakta iken  baş dönmesi, bulantı, kusma, görme bozukluğu, uygulama yerinde kaşıntı ve yanma hissi, yüz ve boyunda kızarıklık,  düşük kan basıncı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

Etken Maddesi:  Gliserol trinitrat

Ticari-Jenerik ismi: DEPONİT NT Transdermal Flaster

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.