Kansilak Lavman

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Gliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol olan Kansilak Lavman, uygulama sonrasında 15 ila 30 dakika içerisinde kalın bağırsağın alt bölümlerinin boşalmasını sağlayan bir preparattır. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık vakıalarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale ve benzeri bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek vakıalarda uygulanır.

Kansilak Lavman Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık vakıalarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale ve benzeri bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek vakıalarda uygulanır.
 3. Şayet akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, hemoroid; anüs ve rektum bölgesinde ameliyat durumu; bağırsak iltihabı hastalığı ve kanama varlığı; tifo vakıalarından herhangi bir var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 4. Bu ilacı kullandıktan sonra rektal kanama olması veya  dışkı yapamama hali  varsa bu daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. İlacın alımını durdurup, derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 5. İlacı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için hekimin önerdiği süreden daha fazla kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 6. Bu ilacı 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 7. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Kansilak Lavman’ın Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Bu ilaç sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almamalısınız.Kutunun içinde bulunan kanülü ilaç tüpünün ucuna takınız. Kanülün ucunu rektuma sokunuz. Tüpü sıkarak ilacı rektuma uygulayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Uygulanan bölgede cilt tahrişi, yanma ve geçici ağrı ve benzeri hafif yan etkiler görülebilir.

 

laç Etken Maddesi: Gliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol
Ticari-Jenerik ismi:   Kansilak Lavman

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.