CANDEXIL PLUS 32/12,5 mg Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Kandesartan sileksetil, Hidroklorotiyazit olan  CANDEXIL PLUS 32/12,5 mg Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Vücuttaki suyun ve sodyum ve benzeri tuzların idrar ile vücuttan atılımına yardımcı olur. Kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenleyen ve vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir preparattır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon, yüksek kan basıncı) tedavisinde uygulanır. Tek başına Kandesartan veya  Hidroklorotiyazid kullanım ile kan basıncının düşürülemediği ve iki ayrı ilacın beraber kullanılması gerekli görülen  hastalarda CANDEXIL  PLUS Tablet, tek ilaç olarak kullanılmaktadır.

CANDEXIL PLUS 32/12,5 mg Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. CANDEXIL PLUS Tablet, kalp ve dolaşımı  düzenleyen, vücutta üretilen idrar miktarını arttıran bir preparattır.
 3. Şayet ciddi derecede karaciğer bozukluğunuz veya safra yolları tıkanıklığınız varsa veya ciddi böbrek yetmezliğiniz, gut hastalığınız varsa veya kanınızda potasyum düzeyi sürekli düşük ise veya kanınızda kalsiyum düzeyi sürekli yüksek ise; CANDEXIL PLUS Tablet‘i kullanmadan önce hekiminize hastalıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 4. Şayet karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili sorunlarınız varsa veya kalp yetmezliğiniz varsa veveyaha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız veya yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu meydana gelen hastalık) hastalığınız varsa, şeker hastasıysanız,  kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; CANDEXIL   PLUS Tablet‘i kullanmadan önce hekiminize sorun hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız tüm ilaçları  bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 5. CANDEXIL PLUS Tablet‘in kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmak sakıncalıdır.
 6. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınmalısınız. Hızlı bir biçimde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 7. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, CANDEXIL PLUS Tablet‘in kullanımına devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 8. CANDEXIL PLUS Tablet‘in kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 9. Tedavi süresi esnasında alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine neden olabilir.
 10. Şayet herhangi bir ameliyat olma sorun varsa, ameliyattan önce hekiminize veya diş hekiminize CANDEXIL PLUS Tablet ‘i kullandığınızı bildirmelisiniz.
 11. Kullanımı cildinizi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Güneş ışınlarından ve solaryum ve benzeri yapay ultraviyole ışınlardan  uzak durunuz.
 12. Kullanım seyrek de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak ve benzeri zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 13. CANDEXIL PLUS Tablet, 18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanılmaz.
 14. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız CANDEXIL PLUS Tablet ‘i kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve  kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

CANDEXIL PLUS 32/12,5 mg Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. Genel kullanım dozu günde 1 tablettir.
 4. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Solunum yolu enfeksiyonu, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, halsizlik, idrarda şeker bulunması,  kan testi değerlerinde anormallik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:   Kandesartan sileksetil, Hidroklorotiyazit
Ticari-Jenerik ismi: CANDEXIL PLUS 32/12.5 mg Tablet

CANDEXIL PLUS 32/12.5 mg Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

CANDEXIL PLUS 32-12.5 mg Tablet Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.