Telvis Plus Tablet

Kullanımı:

Etken maddesi Telmisartan, Hidroklorotiyazid olan Telvis Plus Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı olup, Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

Telvis Plus Tablet Kullananlar için Uyarılar :

yazı devam ediyor...

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı ve idrar söktürücü bir preparattır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Tedaviniz sürecinde, potasyum takviyeleri ve tuz türevleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 5. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz; tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum ve sodyum düzeyinin düşük olması; hamilelik veya emzirme döneminde olma vakıalarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 6. Şayet safra kanalmanız gerekir.a bir tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.
 7. Karaciğer ve böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, gut hastalığı, kandaki potasyum düzeyinin düşük veya yüksek olması, kan damarlarıyla alakalı rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), astım,  lupus veya sulfa ilaçlarına alerji ve benzeri rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce hekimi bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ek olarak böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Şayet makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise hekiminize sormadan bu ilacı kullanmak sakıncalıdır.

Telvis Plus Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor...

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile beraber aç karnına veya yemek sırasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları

yazı devam ediyor...

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Kalp atışlarında düzensizlik, bayılacakmış ve benzeri hissetme, istem dışı kasılmalar (nöbet), kansızlık (anemi), ciltte ve gözlerde sarılık, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, normalden az idrar yapma veya hiç yapamama gibi yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurmalısınız.

Etken Maddesi:  Telmisartan, Hidroklorotiyazid

Ticari-Jenerik ismi: Telvis Plus Tablet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Karvea Film Kaplı Tablet

Kullanımı : Etken maddesi  İrbesartan olan Karvea Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine neden olan ‘‘anjiyotensin...

ARYPEZ Film Tablet
ARYPEZ Film Tablet

Kullanımı : Etken maddesi Donepezil hidroklorür olan ARYPEZ Film Tablet,  beyindeki sinir hücrelerinin işlevlerini geliştirir. Bunama belirtisi olan kişilerin vücudunda...

Kapat