RINOSE Süspansiyon İçeren Burun Spreyi

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Mometazon furoat monohidrat olan RINOSE Süspansiyon İçeren Burun Spreyi, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba neden olan kimyasalların salınımını engelleyen bir preparattır. Bu ilaç, 2-11 yaş üzeri çocuklarda mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle belirtilerinin tedavisinde; 12 yaş ve üzeri ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) belirtilerinden korunmak amacıyla ve 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin, tıkanıklık ve koku duyusu kaybı dahil ilgili belirtilerin tedavisinde uygulanır.

RINOSE Süspansiyon İçeren Burun Spreyi Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bu ilaç, 2-11 yaş üzeri çocuklarda mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) ve yıl boyu devam eden alerjik nezle belirtilerinin tedavisinde; 12 yaş ve üzeri ergenlik yaşındaki gençler ve erişkinlerdeki mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi) belirtilerinden korunmak amacıyla ve 18 yaş üzeri gençlerde ve erişkinlerdeki burunda bulunan poliplerin, tıkanıklık ve koku duyusu kaybı dahil ilgili belirtilerin tedavisinde uygulanır.
 3. Son zamanlarda burun ile ilgili herhangi bir kaza veya ameliyat geçirmiş olmak, burun içinde yaralar veya ülser, verem (tüberküloz) veya herhangi bir enfeksiyon varsa veya gözlerde uçuk virüsü veya göz tansiyonu ve benzeri vakıalardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu hekiminize bildirmelisiniz.
 4. Bu ilacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içerisinde iyileşme belirtileri görülür. Bir hafta sonra belirtilerinizde  iyileşme olmazsa hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 5. Bu ilaç vücutta enfeksiyonlarla mücadele eden kan hücrelerinin azalmasına neden olabilir. Hasta ve enfeksiyonlu kişilerle temastan kaçınmalısınız.
 6. İlacın gözünüze kaçmasından sakınınız. Şayet kazara gözünüze teması halinde bol su ile yıkayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı sırasında burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar ve benzeri bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal hekiminize bildiriniz
 8. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 9. İlacı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız.

RINOSE Süspansiyon İçeren Burun Spreyi’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Her kullanımdan önce ilaç şişesini iyice çalkalayınız.  Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızıı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Burun kanaması veya burunda iyileşmeyen yaralar ve benzeri bir durum görüldüğünde acil yardım için derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Mometazon furoat monohidrat

Ticari-Jenerik ismi:  RINOSE Süspansiyon İçeren Burun Spreyi

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.