AXID Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Nizatidin olan AXID Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yararlı bir preparattır. Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve iyileştirilmesi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların tedavisinde uygulanır.

AXID Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2.  Mide ve bağırsak ülserlerinin önlenmesi ve iyileştirilmesi, aşırı mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi, mide ekşimesi ve yanması.) hastalığı ve Zollinger-Ellison sendromu ve benzeri aşırı mide asidini içeren diğer vakıaların tedavisinde uygulanır.
 3. İlacın kullanımı, kan hücrelerinin sayısının azalmasına neden olabileceğinden, bu tür etkileri güçlü olan ve şizofreni  tedavisinde kullanılan klozapin ve sara (epilepsi) hastalığında kullanılan karbamazepinle beraber uygulanırken dikkat edilmelidir.
 4. Şayet, ciddi karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa veya midenizde kötü huylu bir ur olma olasılığı var ise bu ilacı kullanmadan önce, hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz.
 5. Ülserinizin iyileşmesi 8 haftayı bulabilir.  Şayet ilacınızı düzenli bir biçimde kullanmanıza rağmen 6 hafta içerisinde hastalığınızda bir iyileşme görülmez ise hekiminize görüşmelisiniz.
 6. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı hekimin size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 7. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Tedaviniz sürecinde alkol kullanmaktan kaçınmalısınız. Alkol midenizin zarar görme riskini arttıracaktır.
 9. Elma suyu ile beraber alınmamalıdır, elma suyu ilacın emilimini azaltmaktadır.
 10. Hamilelerde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

AXID Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Hızlı veya yavaş kalp atımları, cilt döküntüsü, güçsüzlük, halsizlik ve sarılık ve benzeri ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi:   Nizatidin

Ticari-Jenerik ismi: AXID Kapsül

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.