LODUX 30 mg Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi  Duloksetin hidroklorür olan LODUX 30 mg Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır. Depresyon iyileştirilmesi ve genel anksiyete bozukluğu (sürekli endişe hali, gerginlik hali ) iyileştirilmesi;  yaşam kalitesini ciddi biçimde bozan fibromiyalji ( tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu veya kronik yorgunluk sendromu) iyileştirilmesi ile şeker hastalığına bağlı sinir hasarının neden olduğu ağrılar (nöropatik ağrılar) ve kronik ağrıların (kas,kemik ve eklemlerde hissedilen devamlı ağrıların) tedavisinde kullanır.

LODUX 30 mg Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Depresyon iyileştirilmesi ve genel anksiyete bozukluğu (sürekli endişe hali, gerginlik hali ) iyileştirilmesi;  yaşam kalitesini ciddi biçimde bozan fibromiyalji ( tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu veya kronik yorgunluk sendromu) iyileştirilmesi ile şeker hastalığına bağlı sinir hasarının neden olduğu ağrılar (nöropatik ağrılar) ve kronik ağrıların (kas,kemik ve eklemlerde hissedilen devamlı ağrıların) tedavisinde kullanır.
 3. Şayet MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemek zorundasınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, yaşamsal tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu ilacın kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız yine 14 gün beklemek zorundasınız.
 4. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 5. 18 yaşın altındaki  gençlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  bir kaç haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir biçimde kullanınız.
 7. Tedavi süresi esnasında iyileşme kaydettiğinizi düşünseniz bile ilacı, depresyon ve anksiyetenin tekrarlamaması için hekimin tavsiye ettiği ya da ilaç prospektüsünde yazan zaman ve süre kadar kullanmaya devam ediniz.
 8. Şayet karaciğer ve böbrek hastalığı, herhangi bir kanama ve pıhtılaşma problemi, bipolar bozukluk, hap bağımlılığı, intihar düşüncesi öyküsü ve epilepsi ve benzeri rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir.. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyulabilir.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz.
 10. Hekiminize sormadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç  veya makine kullanmak gibi  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren etkinliklerde dikkat etmelisiniz.
 12. İlacı kullanırken  alkol almaktan kaçınmalısınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilen bir ilaç değildir. Hekiminize sormadan  kullanmak sakıncalıdır.

LODUX 30 mg Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Baş ağrısı, uykulu hissetme, ağız kuruluğu ve bulantı çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi: Duloksetin hidroklorür
Ticari-Jenerik ismi:  LODUX 30 mg Kapsül

LODUX 30 mg Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

LODUX-30-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.