Zalpra Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Alprazolam‘ dır. Zalpra Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır. Anksiyete ( endişe, kaygı hali) bozuklukları, endişe, korku ve gerginlik durumu, depresyonun eşlik ettiği anksiyete bozuklukları ve panik bozuklukların tedavisinde uygulanır.

Zalpra Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı)  neden olabilecek kimyasalları etkileyen bir preparattır.
 3. Bu ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan fazla almamalısınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 4. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmamalısınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 5. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. Yalnızca doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 6. Şayet karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya geçmişte hap veya alkol bağımlılığı geçmişiniz,  depresyon geçmişiniz, intihar düşüncesi veveyavranışı geçmişiniz veya göz tansiyonu (glokom) veveyar açılı göz tansiyonu hastalığınız,astım, amfizem, bronşit, kronik akciğer hastalığı (KOAH) veya diğer solunum hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekiminize durumunuzu anlatınız. İlacınızı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için, tedaviniz sürecinde doktor ile düzenli olarak görüşünüz.
 8. Bu ilacın kullanımı sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Bu ilaç greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli vakıalara yol açabilir.
 9. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  veya zinde ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkat etmelisiniz.
 10. Bu ilaç 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Bu ilacı kullanırken alkol almamalısınız.Çünkü  alkolün etkisini arttırmaktadır.
 12. Hamilelerde veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Şayet ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal hekiminize durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Zalpra Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir.

 

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kızgınlık, saldırganlık, ajitasyon, halüsinasyonlar, sarılık (gözlerde ve ciltte sararma) normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama vakıalarından herhangi biri veya bir kaçı ile karşılaşırsanız tıbbi yardım acil olarak  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Alprazolam

Ticari-Jenerik ismi:  Zalpra Tablet

 

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.