VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır?:

Etken maddesi Venlafaksin hidroklorür olan VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır.  Depresyon ve  depresyonla beraber görülen anksiyete ( endişe,kaygı hali); yaygın anksiyete bozukluğu (genel endişe ve gerginlik hali); majör depresyon tedavisinde, majör depresyonun nüksünün  ve yeni atakların  engellenmesinde; agorafobi (hastanın panik atağının ortaya çıkabileceğini hissettiği yerlerde bulunmaktan korkması) ile beraber veya agorafobi olmaksızın görülen panik bozukluğu tedavisinde ve sosyal fobi  tedavisinde uygulanır. Kullanımı 18 yaş üstü yetişkinler içindir.

VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir preparattır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra bir kaç hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Kullanıma başladıktan sonra 4 hafta içerisinde iyileşmeler görülebilir. Şayet 4 hafta sonunda kendinizi iyi hissetmezseniz doktor ile görüşmeniz gereklidir.
 5. 18 yaş altındaki gençlere  verilmemelidir.
 6. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınmalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile beraber kesinlikle kullanmamalısınız. Şayet MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları hekiminize söylemeniz tavsiye edilir.
 8. Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz bu ilacı kesinlikle kullanmak sakıncalıdır.
 9. İlacı güvenli bir biçimde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gereklidir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 10. Siroz ve diğer karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı, yüksek tansiyon,  göz tansiyonu, dar açılı göz tansiyonu,  nöbet geçirmek veya epilepsi ,  herhangi bir kanama veya pıhtılaşma bozukluğu, yüksek kolesterol, bipolar bozukluk ve benzeri rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce mutlaka hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir. ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 11. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri rahatsızlıklarda derhal hekiminize müracaat etmelisiniz..
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan bu ilacı kullanmamalısınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Yemek sırasında veya öğün aralarında alınabilir. Hergün aynı saatte ilacınızı almaya özen gösteriniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme ve benzeri yeni meydana gelen veya kötüleşen  yan etkiler ile  kolay kanama ve çürük oluşumu, kaslarda sertleşme, kalp atışlarında düzensizlik, titremeler, mide bulantısı, kusma,halüsinasyon, nöbet,  ishal, iştahsızlık, halsizlik, güçsüzlük ve benzeri yan etkilerde acil yardım için  hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Venlafaksin hidroklorür

Ticari-Jenerik ismi:  VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül

VENLADEP XR 75 mg Mikropellet Kapsül Resmi prospektüsü için ilaç firması sitesinden faydalanmanızı öneririz.

VENLADEP-XR-75-mg-Mikropellet-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.