TRACRIUM İV Ampul

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Atrakuryum besilat olan TRACRIUM İV Ampul, iskelet kasını gevşeten bir preparattır. Cerrahi girişimlerde veya kontrollü nefes alıp-verme sırasında, soluk borusuna tüp yerleştirilmesini sağlamak, iskelet kaslarını gevşetmek ve yoğun bakım ünitelerindeki hastalarda mekanik hava alış-verişini kolaylaştırmak amacıyla genel anesteziye yardımcı olarak uygulanır.

TRACRIUM İV Ampul Kullananlar için Uyarılar :

  1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
  2. Bu ilaç yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacı olup, Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde uygulanır.
  3. Bu ilaç, uygun genel anestezi ile beraber uygulanmalıdır. Endotrakeal entübasyon ve yapay solunum için uygun ekipman ve asetilkolinesteraz inhibitörü hazır bulundurulmalıdır. İM yolla uygulanmamalıdır.
  4. Bu ilaç, Asit-baz ve elektrolit denge bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Oluşabilecek aşırı duyarlılık reaksiyonlarına karşı dikkatli olunmalıdır.
  5. Myastenia gravis ve diğer nöromüsküler hastalığı olanlarda önemli klinik etkilere neden olabilir. Bu hastalarda dozun azaltılması ve bir sinir stimülatörü kullanarak nöromüsküler bloğun izlenmesi gereklidir.
  6. Bu ilacın kullanımı, diğer iskelet kaslarıyla beraber solunum kaslarında felç oluşturur. Ancak şuur üzerine herhagi bir etki göstermemektedir. Bu ilaç, sadece uygun genel anestezi ile beraber ve tecrübeli bir anestezist tarafından veya onun yakın denetimi altında, endotrakeal entübasyon ve yapay solunum için uygun olanakların varlığında uygulanmalıdır.

 

TRACRIUM İV Ampul’ün Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

  1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
  2. Bu ilaç, sadece  hastanede ve bir anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Sadece damar içine uygulanmalıdır. Kesinlikle kas içine uygulanmamalıdır.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
  2. Hafif  geçici hipotansiyon, bronkospazm ve nefes darlığı ve benzeri yan etkiler görülebilir.

Etken Maddesi: Atrakuryum besilat

Ticari-Jenerik ismi: TRACRIUM İV Ampul

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.