TERNAVİR Film Kaplı Tablet

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi Tenofovir disoproksil olan TERNAVİR Film Kaplı Tablet, HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır.  AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde ve kronik hepatit (karaciğer iltihabı) tedavisinde uygulanır.

TERNAVİR Film Kaplı Tablet Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta üremesini önleyen bir preparattır. AIDS hastalığına sebep olan HIV enfeksiyonu tedavisinde ve kronik hepatit (karaciğer iltihabı) tedavisinde uygulanır.
 3. Bu ilacın kullanımının karaciğerde ağır veya ölümcül etkileri mevcuttur. Şayet ilacın kullanımı sırasında, cilt döküntüsü,  mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) ve benzeri karaciğer hasarı belirtilerden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma ve benzeri rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acil olarak hekimi arayınız veya bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 5. Hepatit B hastalığınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  hekiminize kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilaç laktoz monohidrat içermektedir. Şayet süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi ve benzeri bir probleminiz varsa ilacı kullanmadan önce hekiminize bildirmelisiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 7. Şayet karaciğer hastalığınız (Hepatit B dahil) veya böbrek hastalığınız varsa veya kemiklerinizde problemler, şeker hastalığınız (diyabet), aşırı kilo ve yüksek kolesterolünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize durumunuzu bildirmelisiniz. İlacı güvenli bir biçimde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere gereksinim duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 9. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gereklidir. Ek olarak böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 10. İlacınızı düzenli bir biçimde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. Tedaviniz sürecinde alkol kullanmak sakıncalıdır. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
 12. Bu ilaç, 18 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. Hepatit B (HBV) veya HIV enfeksiyonlu iseniz veya AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği biçimde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV veya Hepatit B olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HBV ve HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

TERNAVİR Film Kaplı Tablet’in Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su ile beraber almanız gerekir. Tercihen yemeklerle beraber veya aç karnına alınabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacın kullanımı sırasında böbrek hasarı, kolay çürük oluşumu, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acil olarak hekiminize müracaat etmelisiniz.

Etken Maddesi: Tenofovir disoproksil

Ticari-Jenerik ismi: TERNAVİR Film Kaplı Tablet

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.