Talcid Çiğneme Tableti

Neye iyi gelir ve kullanımı nasıldır? :

Etken maddesi  Hidrotalsit olan Talcid Çiğneme Tableti, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir preparattır. Peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı  rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin tedavisinde uygulanır.

Talcid Çiğneme Tableti Kullananlar için Uyarılar :

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin tedavisinde uygulanır.
 3. İlacın kullanma süresi 2 haftayı aşmamalıdır. 2 hafta süre içerisinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez ise veya daha da kötüleşirse doktor ile görüşünüz.
 4. Şayet ağır derecede böbrek yetmezliği varsa veya  bağırsaklarda iltihabi bir  hastalık, dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu varsa hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.
 5. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka başka bir ilaç kullanmak sakıncalıdır.
 6. 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

Talcid Çiğneme Tableti’nin Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek almanız gerekir. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce almanız gerekir. Mide şikayetleri ortaya çıkınca ilaveten 1-2 tablet alabilirsiniz.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. Bulantı, dışkıda yumuşama ve büyük tuvalete daha sık çıkma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

Etken Maddesi:  Hidrotalsit

Ticari-Jenerik ismi: Talcid Çiğneme Tableti

Son arananlar

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.